Hangisi Doğru ?

Ülkede sıklıkla işsizlikten söz edilir ve insanların iş bulamamaları sebebiyle kahvehane köşelerinde oturmak zorunda kaldıklarına yönelik sözler duyarız.

Hangisi Doğru ?

Üniversite mezunlarının kendi alanlarıyla ilgili iş arama gayretlerini anlayışla karşılamakla birlikte üniversite mezunu olmayıp iş bulduğu halde beğenmeyip çalışmayanları da görür ve duyarız.

Son olarak Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, kentte pek çok hayvan yetiştiricisinin 20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulmakta zorlandığını açıklamış.

Akın, “Paradan ziyade bu mesleği yapan çok az kişi kaldı. Birkaç Afgan vardı, onlar da ülkelerine gönderiliyor. İthal çoban getirileceği söylendi ama o da rafta kaldı. Devletimizin bize çoban bulma imkanını sağlamasını istiyoruz. Çoban desteği var ama maalesef yeterli değil. Hayvancılıkla uğraşan ailelerde özellikle kadınların sigortasının yapılmasını istiyoruz. Kadınlara sigorta yapılırsa bu işe dört elle sarılırlar” diye konuşmuş.

Başkan Akın’ın ifade ettiği 20-25 bin TL’ye çoban bulamıyoruz sözü önemli ve bir o kadar da dikkat edilecek bir söz. Konuştuğumuz her bir insanımız istisnasız işsizlikten yakınırken yüksek maaşlar ile çoban bulamayan sürü sahipleri ise  farklı bir konudan şikayetçi.

Kısacası ya iş bulamadıklarını ifade eden bazı insanlar samimi değil. Ya da iş var çalışan kişi yok diyenler samimi değil. Karar siz okuyucularımızın. Ama gerçek şu ki ülkemizde iş beğenmeme gibi bir sorun var. Bu sorun da halen devam ediyor…