Gerekçe Yanlış Mı Algılandı?

Belediye Meclisinin Eylül ayı oturumlarında toplu ulaşıma zam yapılması ile ilgili gündem maddesi MHP'li üyelerin tepkisine sahne oldu.

Gerekçe Yanlış Mı Algılandı?

MHP’li üyeler, Elazığ Belediyesine ait toplu ulaşım araçlarında yapılan zamma değil, bu zammın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ile Şoförler Odasının talepleri hatta direktifleri ve dayatması sonucu böyle bir zam kararı alındığını iddia ediyorlar.

Buna gerekçe olarak da teklifi meclise getiren ilgili müdürlüğün, artan mazot, şoför, taşıt vergisi ve bakım-onarım giderleri sebebiyle 24 Temmuz 2023 tarihinde minibüs yolcu ücretlerine zam yapıldığına atıfta bulunarak Belediye otobüslerinin de bu tarihten yaklaşık iki ay sonra aynı gerekçe ve giderlerdeki artışla zam yapılması talebi, MHP’li meclis üyelerince farklı algılanmış.

MHP Meclis üyesi Behçet Susmaz, atıfta bulunulan gerekçeyi, Esnaf Odalarının belediyeye baskısı ve dayatması olarak görmüş ve böyle yorumlamış. Belediyeler elbette kar etmek için değil halka hizmet etmekle görevli kamu kurumlarıdır. Ancak her bir belediye başkanı da hizmetlerini aksatmamak adına mali disipline, gelir-gider bilançosuna dikkat etmek ve kurumla birlikte halka daha iyi hizmet etmek amacıyla kurum menfaatlerini korumakla görevlidir.

Popülizm uğruna yapılan bir belediyeciliğin akıbeti, hizmet yapamamak ve hatta borç batağında eli kolu bağlı duruma düşerek belediyenin kapısına kilit vurmaktır.

Elazığ Belediyesi, toplu ulaşım ücretlerine en son 2023 Ocak ayında zaman yapmış  ve tam bilet 3 TL’den 5.5 TL’ye yükseltilmişti. O tarihte mazotun litre fiyatı 22.75 TL idi.

Bugün mazotun litre fiyatı 40 TL’ye ulaşmışken tam bilet fiyatı da 9 TL’ye çıkartılmıştır.

Zamma gerekçe olarak bu rakamları görmezden gelip, zammı esnaf odalarının dayatması olarak lanse etmek,  olayı siyasetin malzemesi haline getirmek olur ki halkımız da bu tür siyasi anlayışlara prim vermez konuma gelmiştir.

Tüm bu verilere karşın yapılan zam, minibüs ücretlerinden aşağıda kalmış ve vatandaşın otobüsleri tercih etmesine imkân sağlanmıştır. Olayın mali portresi bu olmakla birlikte Elazığ Belediyesinin zorunlu olarak yaptığı zammı, Esnaf odalarının baskıları ve dayatması ile yaptığını dile getirmek büyük bir bühtan olduğu gibi Başkan Şerifoğulları’nı  hiç tanımamak demektir.

Başkan Şerifoğulları’na belediye otobüslerine zam yapması konusunda dayatma yapılması ve bunun kabul görmesi, Belediye meclisinde bulunan ve kamu yararı gözetme adına zam yapılması konusunda evet oyu her bir vicdanlı ve objektif üyeye yapılan bir iftiradır ve muhataplarınca tepkiyle karşılanır.

 Başkan Şerifoğulları’na böyle bir baskı ve dayatma yapılması halinde tepkisinin ne olacağını izan sahibi her meclis üyesi ve hemşerilerimiz çok iyi bilir.

Tüm mesleki oluşumlar gibi esnaf odalarının da yaşadıkları sorunları bir ilin belediye başkanına anlatmaları ve destek istemeleri kadar doğal bir şey olamaz. Belediye başkanı da şehrin değişik mesleklerdeki esnafların sorunlarına duyarsız kalması düşünülemez. Değişik mesleklere ait sitelerin kurulması noktasında önemli adımlar atan Başkan Şerifoğulları’nın, esnaf odalarının makul ve mantıklı gerekçelerle ilettikleri problemlere çözüm olması da asli vazifesidir.

Elazığ Belediyesinin toplu ulaşım ücretlerine yaptığı zam, MHP’li üyelerin ifade ettikleri gibi esnaf odalarının dayatması sonucu değil,  hemen herkesin çok iyi bildiği bizzat yaşadığı başta mazot olmak üzere tüm girdilerde artan maliyetler sebebiyle olmuştur.