Kasıt Mı, Kusur Mu?

Elazığ Valiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleşen 30 Ağustos resepsiyonuna MHP'li İl genel meclisi üyeleri davet edilmediklerini belirterek bu duruma tepki gösterdiler.

Kasıt Mı, Kusur Mu?

İl Genel Meclisi Eylül ayı oturumlarının son gününde gündem dışı grubu adına söz alan İl Genel Meclisi üyesi Aytunç Sunguroğlu “ 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna Elazığ Valiliği bizi davet etmemiştir. Özel kalemi aradım neden davet edilmediğimizi sordum. Bu açıklamamı yapana kadar bana herhangi bir dönüş yapılmadı. Bu davranışı şahsım ve partim adına kınıyorum.”  diyerek tepkisini göstermiş.

Aytunç Sunguroğlu’nu çok iyi tanır ve biliriz. Kolay kolay ve olmadık şeylere karşı açıklama yapacak bir siyasetçi değil. Hem siyasette hem de ticari hayatta saygın bir konumda olan, sosyal ilişkileri ile her kesimden insanla dostlukları bulunan Sunguroğlu, eğer bu açıklamayı yapmışsa biliriz ve inanırız ki çok üzüldüğü ve yanlış olarak telakki ettiği bir olayla karşılaşmıştır.

İl Özel İdare Meclis Üyeleri, öncelikle valilik bünyesinde hizmet eden bir kurumda seçimle gelen ve halkı temsil eden siyasilerdir. İl Özel İdaresinin ve ilin bir nevi yerel milletvekilleridir.

Valilik tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kokteyline MHP’li meclis üyelerinin kasten çağrılmamalarını değil düşünmek, aklımızın ucundan bile geçiremiyoruz. Ve yine biliyoruz ki özel kalemde bulunan görevlilerin bir aksaklığı, dalgınlığı ve özensizliğinin eseri böylesi bir olumsuzluk yaşanmış olabilir.

Elazığ Valisi Ömer Toraman’ın böyle bir talimatı olması mümkün değil. Devletin valisi olma vasfı ve devlet adamlığı ciddiyeti böylesi bir tasarrufu zaten valilere vermez. Vali Toraman da bu konularda oldukça hassas bir yönetim anlayışına sahiptir.

Valilik Özel Kalemden kaynaklanan bu hatanın usulü dairesince MHP’li meclis üyelerine izah edilmesi gerekirken, bugüne kadar böyle bir hamlenin gelmeyip sorulan soruların yanıtsız kalması da gösteriyor ki bürokratlar bu hatalarının Vali Bey tarafından duyulmasını istemediler. Ancak MHP’li Sunguroğlu’nun yaptığı bu açıklama ile hata ifşa olmuştur artık. Ve telafisi de Valilik birimlerinin görevidir.