Muhalif Anketçi Yorumu

Altılı masada sular durulmuyor. Bir türlü belirlenemeyen aday, kendi içlerinde bile muhalefet yarattı. Oy oranı düşük olan partilerin genel başkanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu işaret ederken İyi Parti Lideri Meral Akşener, buna en başından beri karşı çıktı. Bu durum karşısında muhalefetin araştırmacısı bile isyan etti.

Muhalif Anketçi Yorumu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MetroPOLL Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, katıldığı canlı yayında, masanın adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu ancak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in buna direndiğini söyledi.

Sencar, “Amacı nedir altılı masanın? Erdoğan karşısında çıkaracağı adayın kazanmasıdır. Bu adayın kimliğinin ikinci derecede önemli olması lazım. Ama şu anda altılı masanın amacı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday yapmak. Bu diğer partilere de kaybettiriyor. Bence Meral Hanım’ın son konuşmalarından sonra altılı masa diye bir şey kalmadı. Başından beri Meral Hanım’ı razı edemedikleri için adayı açıklayamadılar. 6-7-8 aydır aday açıklamamalarının sebebi, söyledikleri değil. Kemal Bey, Meral Hanım’ı razı edemiyor. Kılıçdaroğlu, oy birliği ile kendisini aday göstertmek için çabalıyor. Ama Meral Hanım, başından beri direniyor. Meral Hanım’ın kenara itilerek Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi mümkün değil. Diğer partilerin oyu zaten 4 puan. Meral Hanım’ın 12 puan. Dolayısıyla Kemal Bey’in tercih etmesi gereken 4 kişi değil, Meral Hanım olmalı. Meral Hanım’ın bir pazarlığı yok ki Kemal Bey’le, şunu isterim bunu isterim gibisinden… O küçük partilerin her biri, birer but koparma niyetinde.” dedi.

Bu değerlendirme Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması yönünde direttiği yanında adayın bu güne kadar açıklanmadığı sorusunun da cevabını veriyor. 

Bu değerlendirmede en çarpıcı tespit ise “O küçük partilerin her biri, birer but koparma niyetinde.” cümlesi… Adamların ülke ve kalkınma gibi bir dertleri yok.  Her biri yüzde 0.5 ya da 1 olan oylarını iktidar nimetleri ile artırmanın dolayısıyla but koparmanın peşinde.

Bu tablo, kararsız seçmenlerin Ak Partiye yönelmesini sağladı. İki ay önce yüzde 12’lerde olan kararsızların oyları yüzde 8’e inmiş gözüküyor. 4 puan şimdiden AK Parti’ye gitmiş gözüküyor. 

Tartışma ve aday kavgalarının artması ile bu gitmeler  daha hızlanacak ve 10, artı puan olarak Ak Parti’ye yarayacak.