Mevduatta 32 Gün Uyarısı! Zorunlu Karşılık Adımı Piyasaya Nasıl Yansıyacak?

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 oranında sabit tuttu. Kararı ardından ise Merkez Bankası'ndan gelen açıklamada Türk lirası mevduat payının yükseltilmesi ve Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) TL mevduata yönelime katkı sağlanması için TL zorunlu karşılıklarda değerlendirilecek faiz oranının artırdığını duyurdu. Peki Merkez Bankası'nın bu açıklamaları sonrası mevduat faizleri nasıl bir yol izleyecek? İşte detaylar..

Mevduatta 32 Gün Uyarısı! Zorunlu Karşılık Adımı Piyasaya Nasıl Yansıyacak?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıklamasında şu cümleleri aktardı:

“Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesinde tuttu. Bu demek oluyor ki Merkez Bankası bu seviyede bir plato çizecektir. Şu anda bankalar politika faizinin üzerinde bir oranla yani yüzde 53 maliyetle gecelik borçlanma yapıyor. Kamu bankalarında yüzde 53 ile yüzde 58 aralığında mevduat faiz oranları mevcut. Özel bankalar ise yüzde 60’a varan faiz veriyor.


FAİZLER YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Bankalar mevduat faizlerini bir miktar daha yükseltebilir. Çünkü Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan açıklamasında ‘sterilizasyon araçları kullanılacak’ demişti. Bankaların maliyetleri daha fazla artabilir. Zorunlu karşılıklar artabilir, o nedenle bankalar daha uygun maliyetli para toplamak adına mevduat faizlerini daha da yükselebilir.

FAİZ ORANI YÜZDE 60’I SEVİYESİNİ GEÇECEK Mİ?

Şu anda bankalarda mevduat faizleri yüzde 60 seviyelerine yaklaştı. Merkez Bankası’nın bir sonraki para politikası kararından sonra mevduat faizlerinin yüzde 60’ın üzerine çıkmasını öngörebiliriz. Zaten şu anda KKM’den dönen TL mevduatlara yüzde 75’e varan bir faiz veriliyor.

ALTIN, DÖVİZ, BORSA VE MEVDUAT ARASINDA EN MANTIKLI YATIRIM ARACI HANGİSİ?

Burada mevduat faizi ilk düşünülecek enstrümandır. Faizler zirveye yakınsamış durumda. O yüzden bugünden parasını bağlayan bir kişi yüksek faiz oranı üzerinden 1 yıllık bir süre için getiri sağlayabilir. Eğer bir sepet oluşturulacaksa ağırlıklı olarak mevduat, ikinci olarak da altın konulabilir. Ben dövize yatırım yapılmasını değerlendirmiyorum. Borsaya yatırım yapılabilir. Yabancı yatırımcının gelmesi ile birlikte borsa ciddi yükselecektir. Ben borsada kısa bir süre içerisinde 10 bin puan seviyesinin üzerine çıkılacağını düşünüyorum.

ZORUNLU KARŞILIK ADIMININ MEVDUATA ETKİSİ NE OLUR?

Sterilizasyon araçlarının kullanılması, bankaların zorunlu karşılıklarının artırılması ile birlikte bankalar mevduat yarışına girecek ve bankalarda mevduat faizleri daha da yükseltilecektir diyebiliriz.

32 GÜN UYARISI

Bankalarda şu anda 32 günlük vade seçimi daha mantıklı. Eğer bir sonraki Merkez Bankası toplantısında faiz artırılmazsa sonraki süreç için 1 yıllık vade seçilmesini öneririm.” şeklinde konuştu.