Kredi Çekmek İsteyenlere Uyarı Geldi: Son 22 Yılın Zirvesine Çıktı!

Kredi çekmek isteyenleri doğrudan etkiliyor. TL mevduat faizi ile ticari, ihtiyaç ve konut kredisi faizleri durdu, taşıt kredisi faizleri ise dudak uçuklattı. Merkez Bankası (TCMB) raporu, tüm kredi faizleri ile TL mevduat faizindeki hızlı yükselişin yavaşladığını bunun dışında da taşıt kredisi faizlerinin son 22 yılın rekorunu kırdığını duyurdu.

Kredi Çekmek İsteyenlere Uyarı Geldi: Son 22 Yılın Zirvesine Çıktı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kredilerde ödemeler dudak uçuklatmaya devam ediyor. 5 Nisan sürecinde yüzde 67.48’e dayanan 1-3 aylık TL mevduat faizi 12 Nisan haftasında yüzde 65.85’e kadar geri çekildi. Aynı zamanlarda yüzde 67.42 olan ticari kredi faizleri yüzde 65.89’a; konut kredisi faizleri yüzde 45.14’ten yüzde 44.10’a düşerken; ihtiyaç kredisi faizleri de yüzde 83.08’den yüzde 83.06’ya sınırlı da olarak değerlendirils de düşüş kaydetti.


Bu zaman içerisinde taşıt kredisi faizleri ise yüzde 45.29’dan yüzde 57.03’e çıktı ve bir haftalık süre zarfında 11.7 oranınd artmış oldu. Bu sayede taşıt kredisi faizleri Şubat 2002’den beridir en yüksek oranlara ulaştı. Taşıt kredisi faizleri Şubat 2002’de yüzde 58.50, Ocak 2002’de ise yüzde 60.75 olduğu açıklanmıştı.

TAŞIT KREDİSİNDE NELER OLUYOR?
Peki tüm kredi faizlerinde haftalık değerlendirmede düşül kaydedilirken neden yalnızca taşıt kredisi faizleri yükseliş gösteriyor?

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert, bu durumun TCMB’nin ilave sıkılaşma kararları neticesinde bir ay önce aldığı kredi büyüme sınırından kaynaklanabileceğine değindi. TL ticari krediler için yüzde 2.5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye; ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırı ise yüzde 2’ye gerilemiş; taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına kararına varılmıştı.

Mert, “Taşıt kredilerinde aylık yüzde 2’lik büyüme sınırı var, talep de devam ediyor. Muhtemelen önüne geçebilmek için yüksek faiz uygulayıp kredi büyümesinin önüne geçilmek istenmiş olabilir” açıklamasını yaptı.

‘AYARLAMA YAPMIŞ OLABİLİRLER’ 
İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin ise, yapmış olduğu açıklamada, “Taşıt kredisi faizleri diğer faizlere göre biraz daha düşük kalmıştı ve biraz daha oynak seyrediyor. O haftaya özel vade farklılığı olabilir ya da önceki dönemde düşük kaldığı için ayarlama yapmış olabilirler” dedi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ise, “Tüketimi daraltmak için yapılan bir durum gibi geliyor bize” şeklinde konuştu.


SATIŞ VERİLERİ HIZ KAZANDI 
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verileri otomotiv satışlarında mart ayında zirve yaptığını tespit etmişti.

Martta otomobil ve hafif ticari araç pazarı bir önceki senenin aynı zamanlarına göre yüzde 5.7 yükselerek 109 bin 828 adede çıkmış; böylece 2024 Mart’taki satışlar yeni mart rekoru olarak tarihi imzasını atmıştı. Mart aylarının 10 yıllık ortalaması 72 bin 783 adet seviyelerindeydi. Mart 2024’teki satışlar 10 yıllık ortalamanın da yüzde 51 aşkın olduğu kaydedildi. Yılın ilk çeyreğindeki satışlar ise 300 bine ulaşmıştı.