Asgari Ücrete 'Üç Ayda Bir Zam' Önergesi

CHP grup başkanvekilleri tarafından, TBMM Başkanlığı'na emekliler ve asgari ücretle çalışanlar için bir yasa teklifi sunuldu.

Asgari Ücrete 'Üç Ayda Bir Zam' Önergesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP grup başkanvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Emir ve Gökhan Günaydın, TBMM Başkanlığı’na emekliler ve asgari ücretle çalışanlara yönelik bir yasa teklifi sundu. İşçilerin satın alma güçlerinde büyük bir erime yaşandığı söylenen yazıda "asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında arttırılması" önergesi sunuldu.

CHP grup başkanvekillerinin sunmuş olduğu teklifte şu cümleler yer alıyor:

“Bu yüksek enflasyon ortamında asgari ücretin yılda sadece bir kez belirlenmesi işçilerin satın alma güçlerinde büyük bir erimeye yol açmaktadır. Benzer şekilde aylıkları gerçek, enflasyon karşısında değersizleşen emeklilerimiz temel ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanmaktadırlar. Bu nedenle emeklilerimiz genel ekonomik sorunlarının yanı sıra toplumsal hayata ve gelir eksikliğinden kaynaklanan psikolojik sorunlarla da baş etmeye çalışmaktadır

"EMEKLİ AYLIĞININ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKARILMASI"

-Kanun teklifimiz ile asgari ücretle çalışan işçilerimizin en azından satın alma gücünün korunması için asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında arttırılması.

-En düşük emekli aylığının belirlenmesinde asgari ücretle ilişki kurularak en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılması.

-Küçük esnafımızın üzerindeki vergi ve sigorta prim yükünün azaltılması.

-Esnafın kendisi ve çalışanları için ödediği yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası için ödediği primlerin işveren hisselerinin yarısının Hazine tarafından karşılanması."