Halkın Umudu Yine Erdoğan

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yaklaşık 2 ay geride kalırken, Türkiye'nin en önemli araştırma şirketleri arasında yer alan Asal Araştırma, dikkat çekici bir anket çalışmasına imza attı.

Halkın Umudu Yine Erdoğan
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye genelinde 26 ilde 24-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ankette vatandaşlara "Türkiye'de en beğendiğiniz siyasetçi kimdir?" sorusu yöneltildi. Katılımcı 2 bin kişinin verdiği cevaplara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 20,5'ini alarak en sevilen siyasetçi oldu.

Erdoğan'ın ardından en beğenilen siyasetçi yüzde 16,1'lik kesimin desteğini alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olurken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu anket katılımcılarının yüzde 13,3'ünün oyunu alarak üçüncü sırada kendine yer bulabildi.

Listede en dikkat çeken isimlerden biri ise eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Araştırmada CHP lideri Özgür Özel yüzde 6'lık kesimin desteğini alırken Kılıçdaroğlu, katılımcılardan yüzde 1 oy alarak listenin son sıralarında kendine yer bulabildi.
İşte “Türkiye'de en beğendiğiniz siyasetçi kimdir?” anketinin sonuçları.

Recep Tayyip Erdoğan:%20,5

Mansur Yavaş:%16,2

Ekrem İmamoğlu:%13,3

Özgür Özel:%6,0

Selahattin Demirtaş:%4,8

Devlet Bahçeli:%3,9

Fatih Erbakan:%2,2

Ümit Özdağ:%1,8

Yavuz Ağıralioğlu:%1,2

Kemal Kılıçdaroğlu:%1,0

Müsavat Dervişoğlu:%0,8

Beğendiğim bir siyasetçi yoktur:%18,1

Diğer:%2,5

Fikrim yok/Cevap yok:%7,7

Ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk sırada yerini koruması, Ak Parti’ye olmasa da Erdoğan’a güvenin bir sonucu. Ekonomi başta olmak üzere ülkenin yaşadığı sorunları çözme iradesini diğer liderlerde değil Erdoğan’da gören halk, bu duygusunu ankete yansıtarak güveninin devam ettiğini ortaya koymuş.

Ancak bu güveni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonla mücadelesine yüklemek ve buradan bir medet ummak çok doğru olmaz. Ak Parti hareketinin kan ve ruh kaybını telafi etmeye yönelik samimi adımlar ataması da gerekiyor.

Parti tabanının güveni sadece ekonomiyi düzletmekle geri gelmez. Yüzde 50’lerden yüze 30’lara inen oy oranında yüzde 20 kayıp oyun önemli bir kısmı ekonomik değil ruh ve kanla ilgili. Ak Parti, yeniden toparlanma hesabı yapacaksa eski ruhunu ve heyecanını yakalaması lazım.