Elazığlılar Dikkat, Bankadaki Paranız Yanabilir!

Bankalarda uzun süre hareketsiz kalan hesaplarla ilgili önemli bir karar açıklandı. Elazığ'da parasını banka hesaplarında biriktiren vatandaşların dikkatine, bu haberi sizi üzebilir.

Elazığlılar Dikkat, Bankadaki Paranız Yanabilir!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ'da parasını banka hesaplarında biriktiren vatandaşlar, bankaların uyarılarını dikkate alın, paranızı kaybedebilirsiniz.

Bankalar, hesapları aktif tutmayan vatandaşları risk altında olduğu konusunda uyarıyor.

Bankaların paylaştığı bilgilere göre, hesaplarınızda 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmazsa bu hesaplar otomatik olarak kapatılacak. Bu da hesaplardaki tüm bakiyenin Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredileceği anlamına geliyor. Bu durumda, hesap sahipleri bu paraları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Bankaların duyurularında belirttiği üzere, bu durumdan etkilenmemek ve hesaplardaki paraları korumak için hesap sahiplerinin bankalarıyla iletişime geçmeleri gerekiyor. Banka hesaplarının durumunu öğrenmek ve gerekli işlemleri yapmak, bu paraların YTM'ye devredilmesini önlemek için büyük önem taşıyor.

Bankaların yaptığı uyarılar, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 83. maddesine dayanarak yapılıyor. Bu kanun gereği, belirli bir süre işlem yapılmayan hesaplar otomatik olarak zaman aşımına uğrayıp Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devrediliyor.

Bankaların yayınladığı listelerde ismi bulunan vatandaşların, belirtilen tarihe kadar banka şubelerine başvurarak gerekli işlemleri yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde, hesaplardaki tüm emanetler ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezi hesaplarına devredilecek.