Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

Elazığ'da yılardır gerek genel seçimlerde gerek yerel seçimlerden yüksek oranla oy alan Ak Parti hükümeti Elazığ'da güvenini sarsmış durumda.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

Bu doğrultuda sokak röportajı yaptığımız sırada Elazığ’da ender yaşanır anlardan birine tanık olduk. Hem iktidara hem de muhalefete oy veren vatandaşlar ortak noktada buluştu…

Elazığlı vatandaşlar “kandırılmaktan yorulduk, sürekli ikinci üçüncü plana atılmak istemiyoruz” düşüncesinde. Emekli vatandaşlarımız yapılacak olan zamlardan tamamen ümidini kesmiş durumda. Yapmış olduğumuz sokak röportajıyla Elazığ’da yaşayan emekli vatandaşlarımıza emekliye yapılacak olan zammı sorduk, bakalım beklentileri neler?

“BİR SİYASİ LİDERİN GÖREVİ VATANDAŞI İKNA EDEBİLMESİDİR, O DA VATANDAŞI İKNA EDİYOR”

Elazığ’da yaşayan Ahmet bey : “Her şeye anında zam yapılıyor ama konu emekli maaşına gelince ha bire sallıyorlar, biz öyle görüyoruz.  Emeklinin 7 bin 500 TL’ye geçinmesi mümkün görünmüyor. Şuan ki ekonomide 15 bin olsa bile geçinmek zor oluyor. Her şeye zam var fakat emekliye yok. Onlarda haklı emekliler gözü kapalı bir şekilde oy veren vatandaşlar, bize kesin gözle bakıldığı için ciddiye almıyorlar zam yapma konusunda oldukça rahatlar. Bir siyasi liderin görevi vatandaşı ikna edebilmesidir, o da vatandaşı ikna ediyor. Hal böyle olunca da ben kabahati liderden değil vatandaşta görüyorum. Demek ki söylenilen her şeye inanıyorlar ve gidip gözü kapalı bir şekilde oy veriyorlar, böyle yaşamaya devam etsinler çeksinler” dedi

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

“KURULDUĞUNDAN BERİDİR AK PARTİ’YE OY VERİYORUM”

Ak Parti’ye kurulduğundan beridir oy verdiğini ancak mağdur olduğunu belirten bir emekli vatandaş ise şu açıklamayı yaptı: “Kurulduğu günden beridir Ak Parti’den başka partiye oy vermedim. Ülkemizde deprem ve sel felaketleri oldu keşke 1 aylığımızı kesip bütçeye aktarsaydı ama memurlara zam ve seyyanen 8 bin TL verildi. Biz insan değil miyiz? Bizim hakkımız nereye gitti. Artık zam verilse de verilmese de gözümde yok. Bizi (emeklileri) ayırdılar. Ben Ak Parti’den başka partiye oy vermem ama bizim hakkımız ondan sorulur. Tekrar söylüyorum ülkemizde deprem ve sel felaketleri oldu. Emeklilerin 1 aylığını kesip bütçeye aktarsaydı ama bizi ayırmasaydı. Memura zam verildi emekli ayrı tutuldu. Biz de insanız biz de ekmek yiyoruz, et yiyoruz.”

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

“EMEKLİ VATANDAŞLAR AÇ”

Uzun yıllar emekli olmak için çalıştığını söyleyen bir vatandaş: “36 yıl çalıştım şuan emekli maaşım ise 12 bin konuşulacak pek bir şey yok durum ortada zaten. 36 yıl çalışıp emek verdim her şey boşa gitti. Emekliler ölmüş, kuru ekmek yiyor. Çok şükür benim durumum iyi ama emeklilerin çoğu aç. Alınan emekli maaşı 7 bin 500 lira vatandaş evi yok kirası varsa nasıl ödeyecek, ne yiyecek? Emekli vatandaşlar aç bir beklentimiz yok. Gördüğümüz kadarıyla durumları düzeltmeye çalışıyorlar. Zam yaparlarsa iyi olur bakalım bizlerde bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

“CEBİME GİRMEDİĞİ SÜRECE BEN ZAM OLACAĞINA İNANMIYORUM”

Emekli bir vatandaş: “Emekli maaşını 7 bin 500 TL alıyoruz ertesi gün aç kalıyoruz. Maaşımız yetmiyor yılbaşına kadar zam yapılacağı söyleniyor. Cebime girmediği sürece ben zam olacağına inanmıyorum” diye yorumlarda bulundu.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

Yeni emekli olan bir vatandaş: “Bizim devletten beklentimiz emeklilere bakılsın, bizi kalkındırsınlar yaşanan durumlardan dolayı emekliler çok düşük yaşam sürüyorlar. Devletten yardım istiyoruz, zaman yapılacaksa eğer yüzde 50’den aşağı olmaması lazım bizim beklentimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

“ZATEN MUHALEFET ÖLMÜŞ DURUMDA”

Emekli maaşından yakınan bir vatandaş: “Ben yıllardır Ak Partiye oy vermiş Ak Partili biriyim, emeklilere haksızlık yapıldı. Hala AK Partiliyim ama emeklilerin hakkını versinler. AK Partili yetkililere sesleniyorum bu duruma el atsınlar. Zaten muhalefet ölmüş durumda. Açlıktan ölsem de yine AK Partiliyim ama haksızlık yapılmasın bunun hükümete duyurulmasını sağlayın” dedi.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

 “EMEKLİLERİ KANDIRIYORLAR”

Elazığ’da yaşayan emekli bir  vatandaş : “Benim devletten bir beklentim yok 7 bin 500 TL maaşla 2 tane üniversite öğrencisi okutmaya çalışıyorum. Malatya’dan gelen bir depremzedeyim, her şeyim yıkıldı hiçbir şeyim yok artık. Evim kira okutmam gereken çocuklarım var nasıl geçineceğiz biz. Emekliyi emeklileri hiçbir şeyden saymıyorlar. Bu hükümete hiç güvenmiyoruz, emeklileri kandırıyorlar. Yılsonu zam yapılacağı söyleniyor ama ben hiç inanmıyorum, güven vermiyorlar” ifadelerinde bulundu.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

Elazığlı emekli bir s vatandaş: “Emekli Devletimiz her şeye zam yaptı ama emekli maaşına zam yapmadı. Bugüne kadar bizler AK Partiyi destekliyorduk bu saatten sonra bizler vazgeçtik Ak Partiye oy vermeyeceğiz artık. Zam yapılacağı söyleniyor ama bizler biliyoruz zam yapılmayacak.  7 bin 500 TL ye biz ne alalım ne almayalım her şey çok pahalı” şeklinde konuştu.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…

“BU ÜLKEDE KİMİSİ SALTANAT SÜRÜYOR KİMİSİ SEFALET İÇİNDE YAŞIYOR”      

AK Partiye oy vermekten vazgeçen emekli bir vatandaş: “Bizler artık oy vermeyeceğiz, senelerce AK Partiye oy verdik ona çalıştık ama en çok bizler mağdur edildik. 7 bin 500 TL ile ben 6 kişilikli bir aileyi nasıl idare edeceğim? Ailecek AK Parti’de kayıtlarımız var, yıllardır oy da veriyorduk artık vermeyeceğiz.  Bizler oy kullanmazsak belediyelerde dahil olmak üzere hepsi kaybedecek. Memura yapılan zam bizim kendi maaşımızdan yüksek, bu ülkede kimisi saltanat sürüyor kimisi sefalet içinde yaşıyor. Maaş konusunda adaletin sağlanmasını istiyoruz.  Biz şu anki sisteme karşıyız böyle olmaz” diyerek yetkililere seslendi.

Elazığ'da Nadir Görülecek Anlar…