Değerler Eğitimi ve Gönül Dağı

TRT son yıllarda tarih, kültür, sanat ve Anadolu insanının değerlerini yansıtan çok önemli projelere ve dizilere imza atıyor.

Değerler Eğitimi ve Gönül Dağı

Bu dizilerin senaristleri, her fırsatta toplumun epeyce uzaklaştığı fakat yeni nesillere vermek için de önemli paralar harcadığı “değerler eğitimi”ni  çok güzel örnek ve enfes metinlerle vermeyi başarıyor.

Bu konuda cumartesi günlerinin vazgeçilmesi olan ve neredeyse her evde sabırsızlıkla beklenen  Gönül Dağı, her bölümüne serpiştirilen insani değerler, erdem, fazilet, vefa, gelenek, manevi değerler gibi bir çok alanda topluma , naif cümleler ve örnek davranış modelleriyle etkili mesaj veriyor.

Gönül  Dağı’nın son bölümündeki karınca yuvası hassasiyeti, sudan sebeplerle cinayet işleyen, kendi çıkarları uğruna her şeyi mübah gören günümüz insanlığına  çok mükemmel ve anlamlı bir mesaj ile değerler eğitimi verdi.

Amcaoğullarının meşhur roket fırlatma projesi biraz sorunlu yürüyordu. Daha önce valilik, güvenlik gerekçesi ile fırlatmaya izin vermemiş ancak amcaoğulları  meramlarının bizzat vali beye anlatınca Anadolu insanının girişimci ruhunun körletilmemesi adına da olsa izin çıkmıştı. Valiliğin izniyle roketin fırlatılacağı gün ve saat geldi. Valilikten gelen heyet ve tüm Gedelli ahalisi de bu tarihi ana şahitlik etmek için o noktaya gelmişlerdi.

Fırlatma için geri sayım başladı ve tam ateşleme yapılacağı zaman amca oğullarından  Taner, ekranda bir şeyler gördü. Gördüğü karınca yuvasıydı ve roket tam da karınca yuvasının üzerine yerleştirilmişti.

Yıllardan beri bu anı bekleyen amcaoğullarından Taner, bir an bile düşünmeden bu fırlatmanın yapılamayacağını , yapıldığı takdirde binlerce karıncanın yok olacağını söyleyerek iptal etti fırlatmayı.

Diğer amcaoğulları buna itiraz etse de sonuç değişmedi ve fırlatma, Belediye başkanının da araya girmesiyle bir gün ertelendi. Karınca için yıllardan beri uğraş verdikleri projenin fiyasko ile sonuçlanmasını bile göze alan Taner, cumartesi akşamı tüm dünyaya önemli bir ders vermiş ve Fuzuli’nin “karıncayı bile incitmem deme,’bile’den incinir karınca” sözünün hakikatini örnek tavrıyla ortaya koymuştu. Birçok dizi toplumda yozlaşmayı, değerlerden uzaklaşmayı bir marifet gibi verirken Gönül Dağı’nın bize dair güzellik ve faziletleri ortaya koyması takdire şayan. Teşekkürler TRT..