Daha Ne Bekliyorsunuz?

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Elazığ'da ağır hasarlı 10 bin 700 bina tespit edilmiş ve Haziran ayı itibariyle bu binaların yıkımları başlamıştı.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

Kahramanmaraş depremleri sonrasında Elazığ’da ağır hasarlı tespit edilen 10 bin 700 binanın 4 bin tanesinin yıkıldığı öğrenildi.

SORUNLAR ARTIYOR

24 Ocak 2020 ve 27 Aralık 2020 tarihlerinde iki büyük deprem yaşayan Elazığ'da başta yıkım olmak üzere hak sahipliği, hasar tespiti, kura, konut, metrekare gibi daha birçok konu başlığındaki sorunlar yaklaşık 3 yıl süreyle gündemi meşgul etmişti ve bu konuda özellikle bürokrasiden kaynaklandığı iddia edilen hatalar sürecin daha çok uzamasına sebep olmuştu. Depremin gündemini atlatmaya hazırlanan Elazığ bu kez Kahramanmaraş depremleriyle sarsılmış ve binlerce bina hasar almıştı.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

YIKILMAYI BEKLEYEN BİNALAR

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen iller arasında bulunan Elazığ’da merkez ve ilçelerde ağır hasarlı binaların yıkımı devam ediyor.Ağır hasarlı olarak tespit edilen binaların bir yandan yıkımları gerçekleşirken bir taraftan ise yıkılmayı bekleyen binalar tehlike saçıyor.  Depremlerin ardından kent merkezinde bulunan ve acil yıkılacak ile ağır hasarlı olarak belirlenen binaların önüne görevliler tarafından şerit  çekilmiş daha sonra kırmızı etiketler vurulmuştu.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

DEPREM KAYNAKLI SORUNLAR

Deprem gündemi, Elazığ’da çözülmesi gereken diğer sorunlara da gölge düşürmüş kamuoyu uzun süre bu sorunları tartışmak zorunda kalmıştı. Elazığ, 2020 yılında meydana gelen depremin 3. yılında artık bu gündemden yavaş yavaş uzaklaşırken bu kez 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen deprem felaketleriyle sarsıldı. Bu depremlerin ardından Elazığ, yine ve yeniden deprem kaynaklı sorunlarla boğuşmaya başladı. Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda yavaş ilerlediği iddia edilen hasar tespit sürecinin ardından yine geç açıklanan hasar tespit itiraz sonuçlarının açıklanmasıyla  bazılarının ağır hasardan az hasara döndüğü görülmüştü.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

TOZ VE DUMAN VATANDAŞI BIKTIRDI

Son 3 yılda binlerce depremin yaşandığı Elazığ'da hasar alan binaların yıkımları devam ediyor. Yıkımlar devam ediyor ancak şehrin birçok noktasında devam eden yıkım çalışmalarında, yapılan tüm uyarılara ve kamuoyu tepkisine rağmen gerekli kurallara uyulmamaya ısrarla devam ediliyor. Tek dokunuşla yıkılıp su tutulmadan mesaisi sonlandırılan yıkımlar nedeniyle mahalleler toz ve dumanın etkisinde kalmış, sıcak ve bunaltıcı hava nedeniyle vakitlerinin çoğunu balkonlarında geçiren mahalle sakinleri adeta bir kabus yaşamıştı.

YIKIMLAR AĞIR İLERLİYOR

 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Elazığ’da ağır hasarlı 10 bin 700 bina tespit edilmişti. Haziran ayı itibari ile ise bu binaların yıkımlarına başlanılmıştı. Kahramamanmaraş depremleri sonrasında şuana kadar Elazığ’da ağır hasarlı tespit edilen 10 bin 700 binanın 4 bin tanesinin yıkıldığı öğrenildi.Deprem bölgesi olmamıza rağmen  binlerce binanın halen yıkımlarının yapılmaması faciaya davetiye çıkartıyor.Öyle ki il merkezinde insanların yoğun olarak kullandığı cadde ve mahallelerde bulunan hasarlı binaların fazla oluşu dikkatlerden kaçmıyor.

Daha Ne Bekliyorsunuz?

YIKIM ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLMELİ

Elazığ’da tespit edilen 10 bin 700 binanın 4 bin tanesinin yıkılması da gösteriyor ki yıkım çalışmaları ağır ve yavaş ilerliyor. Özellikle Rızaiye Mahallesinde bulunan bir çok ağır hasarlı bina yıkılmayı beklerken, insanlar  ise harabe binaların altından geçiyor. Hiçbir güvenlik önlemi alınmayan ve yıkılmayı bekleyen binalar özellikle uyuşturucu madde kullananların mekanı haline gelirken, insanlar için büyük bir tehlike oluşturuyor.   Elazığ’da tespit edilen 10 bin 700 binanın yarısının dahi yıkılmaması yıkımların ağır ilerlediği ve yetkililerin bu konuya duyarlı olması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, olası bir deprem halinde bu binaların yıkılma ihtimalinin yüksek olduğunu ve insanların  zarar göreceğini ifade ediyor.