'Çok Ciddiye Almıyoruz'

Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP ziyaretine yeşil ışık yakan fakat HDP ile kesinlikle bakanlık pazarlığına izin vermeyeceklerini söyleyen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e cevap HDP Grup Başkanvekili Saruhan   Oruç'tan geldi.

'Çok Ciddiye Almıyoruz'

Hiçbir şekilde pazarlık yapacak bir parti olmadıklarını söyleyen Oluç, "Biz bakanlık koltuğu pazarlığı veya bu gibi şeylerle uğraşan bir parti değiliz. Bugüne kadar böyle bir pazarlığımız olmadı, yarın da böyle bir pazarlık yapmayız. Biz öyle bir anlayışa sahip değiliz. Bizim derdimiz, mücadelemiz, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için bir zeminin oluşmasıdır. Biz bununla ilgileniyoruz. O yüzden bize pazarlık yapmışlar ya da yapacaklar, 'Pazarlık yapmayız' gibi lafların bize söylenmesinin bir anlamı ve karşılığı yok. Dün Meral Akşener’in o konuda söylediklerini televizyonlarda ben de izledim. Çok ciddiye aldığımız sözler değil. Herkes kendi işine baksın, biz pazarlık yapmayız, biz politika ve mücadeleyle ilgileniyoruz, ilkelerle ilgili konuşuyoruz. Millet İttifakı’nın bileşenlerinin altına imza attıkları kâğıtlara bakarsanız, bizim söylediklerimizin önemli bir kısmına kendilerinin geldiklerini görürsünüz. Dolayısıyla biz politika ve ilkelerle ilgileniyoruz." Diyerek İyi Parti’yi muhatap almadıklarını dile getirmiş.

Kaldı ki Akşener de her ne kadar HDP ile pazarlık yapmayız gibi bir duruş sergilemeyi murat etse de kapıları her zaman açık tutmayı yeğliyor. Zira o da biliyor ki HDP olmadan seçimleri kazanmaları mümkün değil. HDP de bunu fırsat bilip demokrasi ve özgürlük bağlamında ana dilde eğitim ve özerklik gibi şartları masaya getirecek lakin bunlardan ne kadar taviz koparırsalar desteğini Kılıçdaroğlu’na verecek.

Bu destek belki seçim kazandıracak masaya ama asıl sorun, yönetimde  ve alınan kararlarda ortaya çıkacak.  Başta HDP olmak üzere her kafadan bir ses çıktığı bir arabesk bir yönetimle ülkeye nasıl selamet, bereket ve adalet gelir bakıp göreceğiz.