Yine Fırat, Yine Başarı..

Şehre ve bilime hiçbir katkı sunamamış bazı kesimlerin hariçten gazel okumalarına rağmen Fırat Üniversitesi akademik başarı yolunda emin adımlarla dünya literatüründeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Yine Fırat, Yine Başarı..
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Daha önce çok sayıda değerlendirme kuruluşlarının çok yönlü kriter ve ölçütlerinde dünya ve ülkemiz üniversiteleri arasında önemli bir mevki edinen Fırat Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda 801-1000 aralığında yer aldı.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından altıncısı hazırlanan “2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” açıklandı.

Araştırma kapsamında 125 ülkeden 2152 üniversitenin, bulundukları bölgelerde ve dünya ölçeğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) katkıları değerlendirildi. 

Değerlendirmede; araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim olmak üzere dört geniş alanda kapsamlı ve dengeli karşılaştırma sağlamak için dikkatle kalibre edilmiş göstergeler kullanıldı. 

Dünyanın en etkili üniversitelerinin sıralandığı çalışmada Fırat Üniversitesi, genel sıralamada 801-1000 bandında yer aldı.

Fırat Üniversitesi; “Nitelikli Eğitim” ve “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorilerinde dünya genelinde 201-300 aralığında, “Eşitsizliklerin azaltılması”, “İklim Eylemi”, “Sudaki Yaşam” ve ”Karasal Yaşam” alanlarında dünya genelinde 301-400 aralığında yer aldı.

Şimdi bazı çevreler yine bu başarıyı görmezden gelecek, itibarsız kılma girişiminde bulunup küçümseyecekler. Aslında şehrin çok iyi tanıdığı bu çevrelerin tepkisi bile Fırat’ın ne kadar doğru yolda ve bilimsellik mecrasında olduğunun bir göstergesi.

Fırat’ı bu konuma yükselten Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ’a ve bu başarılarda emeği, katkısı olan ve bu başarıyla üzüntü değil gurur duyan tüm akademik personel ve öğrencilere teşekkür ediyoruz.