Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı'nın ilk kabine üyelerini açıkladı. Yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte seçim süreçlerini geride bırakan Türkiye'de köklü değişimin de startı verilmiş oldu.

Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

14 Mayıs'taki Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle başlayan süreç, 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleriyle devam etti. 28 Mayıs'taki ikinci tur seçimlerinde sandıktan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18 oyla açık ara  yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi sonuçları açıklamasının ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yemin etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mazbatasını geçici TBMM Başkanı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin elinden aldı.

Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

İŞTE TÜRKİYE YÜZYILININ İLK KABİNESİ:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı'nın ilk kabine üyelerini açıkladı.

 Erdoğan'ın açıkladığı kabine listesi şöyle: 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu 

Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

“TÜRKİYE BUGÜN, DÜNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabineyi açıklamasından önce bir konuşma yaptı. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:  "Türkiye, bugün dünden daha güçlüdür. Yarınlarımız 28 Mayıs öncesine göre daha aydınlıktır. 14 Mayıs ve 24 Mayıs seçimlerinde sandığa tercihini yansıtan 54 milyondan fazla vatandaşımızın her birine teşekkür ediyorum. Yurt dışındaki kardeşlerimizi, her iki seçimde de ülkemize karşı sorumluluklarını yerine getirdikleri için tebrik ediyorum. Şahsımı bir kez daha Cumhurbaşkanlığına layık gören 27 milyon 835 bin vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımıza destekleri için teşekkürlerimi iletiyorum.”

Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

“HİÇ BİR KARDEŞİMİZİ MAHCUP ETMEYECEĞİZ”

Umudunu Türkiye'nin yükselişine bağlamış hiçbir kardeşimizi mahcup etmeyeceklerini ifade eden  Cumhurbaşkanı Erdoğan; “14 gün arayla sandıktan milletimizden iki kez güven oyu almanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. 28 milyona yakın insanımızın teveccühüne mazhar olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm bunların bizlere aynı zamanda çok büyük sorumluluk yüklediğini de çok iyi biliyoruz. 85 milyon vatandaşımızla birlikte bizim için dua eden yüz milyonların da umudunu taşıdığımızın farkındayız. Bundan sonra da canımız pahasına bu emanete sahip çıkacağız.”

Yeni Yüzyılın Güçlü Kabinesi

ESKİ BAKANLARA TEŞEKKÜR

Eski bakanlara yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Şimdiye kadar beraber çalıştığımız, nice badireyi beraber aştığımız eski kabine üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Rabbim eski kabine üyelerimizin hepsinden razı olsun."