'Yeni Evim' Fırsatı

Dar gelirliler için hayata geçirilen 'İlk Evim' sosyal konut projesinin ardından, orta gelirliye yönelik 'Yeni Evim' konut kampanyası kamuoyunda heyecan oluştururken, durma noktasına gelen inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Yeni Evim kampanyası sadece sıfır konutlar için geçerli. Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak. 

'Yeni Evim' Fırsatı

Kübra Kabukçu/Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında geçtiğimiz aylarda dar gelirliler için başlatılan  ve yoğun ilgi gören “İlk Evim, İlk İşyerim”  kampanyasının ardından  orta gelirliler için “yeni Evim” konut projesi başlatıldı.

Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. Bölge, diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi.

Kampanyadan yararlanmak için halihazırda konutun olmaması ve konut alınacak illerde 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olma şartı bulunuyor. Ayrıca 1 ve 2. bölgedeki iller için son 1 yıldır bu illerde ikamet etmiş olmak gerekecek. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

'Yeni Evim' Fırsatı

KREDİ KULLANMA ŞARTLARI

Kampanya kapsamında kredi kullanılabilecek konutlar ise şöyle sınıflandırıldı:

-Tamamlanmış konutlar

- Belirli oranlarda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterine uygun konutlar

- Yapımına başlanacak konutlar

İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması bekleniyor. Başvurular banka şubelerinden yapılacak. Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak. Kampanyaya ilişkin ayrıntılar kurulacak web sitesi üzerinden paylaşılacak. Kampanya sürecinin şeffaf şekilde ilerlemesi ve fiyat takibi için de bir komisyon kurulacak.

'Yeni Evim' Fırsatı

EV ALMAK İÇİN ÖNEMLİ  FIRSAT 

ELSAD Başkanı, Kentsel Dönüşüm ve Kamu hukuku Uzmanı Avukat Murat Erdoğan, Hakimiyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “İnşaat malzemelerindeki fahiş fiyat artışları nedeniyle konut fiyatları da doğal olarak  artmıştı. Vatandaş konut almakta ve finansa ulaşmakta zorluk çekiyordu. Konuta erişimin zor olduğu böyle bir dönemde orta gelirli kesime 15 yıl düşük faizli konut kredisi sağlanması büyük bir fırsattır. Ayıca yüzde 10 peşinat ve ödeme kolaylığı, konut sayısı ve arsa temini sağlanması takdire şayandır.” dedi. 

'Yeni Evim' Fırsatı

SIFIR KONUTLAR İÇİN GEÇERLİ 

Yapılan bu çalışmanın önemli ve orta gelirli vatandaşlar için bir fırsat olduğunu ifade eden Av.Erdoğan,“ Adı “Yeni Evim” olan kampanya sadece sıfır konutlar için geçerli olacağı açıklandı.  Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak. İstanbul'daki finansmanın üst limiti 5 milyon lira olacak. Bankalar tarafından sağlanacak finansman 1. bölge olan İstanbul'da en fazla 5 milyon TL olacak. 2. bölgedeki illerde banka finansmanı en fazla 3 milyon lira, aralarında  ilimizin de bulunduğu  3. bölgedeki diğer illerde banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olacak. Yapılan bu çalışma önemli ve orta gelirli vatandaşlarımız için bir fırsat olarak görüyoruz.” dedi.

5 YIL SATILAMAYACAK

Av. Erdoğan, “Yapılan açıklamalarda en önemli detaylardan bir tanesi ise kampanyadan yararlanmak için halihazırda konutun olmaması ve konut alınacak illerde 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olma şartı. Bu madde orta gelirli insanların hem ev sahibi olması hem de haklarının korunması açısından önemli. Ayrıca 1 ve 2. bölgedeki iller için son 1 yıldır bu illerde ikamet etmiş olmak gerekecek. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.” diye ifade etti. 

DEVLETİMİZ  GÜCÜNÜ GÖSTERDİ 

Av. Erdoğan, “Asgari peşinat oranı ise Elazığ dahil bütün iller için yüzde 10 olarak belirlendi. Faiz oranı ise azami 15 yıl vade ve 0.69 olarak uygulanacak. Vatandaşların ilk 3 yıldaki aylık taksitlerinin bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Devletimiz vatandaşına destek olacak ve ev sahibi olmalarını  sağlayacak. Böyle bir ekonomik sorunların olduğu  ortamda yapılan bu proje hem devletimizin gücünü gösteriyor hem de sosyal devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu ifade ediyor.”dedi.