Muhammed KURŞUN

Ne İstediğini Bilmek Lazım!

Muhammed KURŞUN

Aklıma gelen bir kıssadan hisse ile yazıma giriş yapmak istiyorum…

Rüzgâr ile yaprak dost oldular. Artık rüzgâr savurmuyordu yaprağı.
-"Söyle dostum, nereye istersen oraya götüreyim seni" dedi rüzgâr yaprağa.
Yaprak düşündü taşındı, aklına hiçbir şey gelmedi.
Tekrar sordu rüzgâr:
- Hadi söyle seni istediğin yere taşıyayım.
Tekrar düşündü yaprak, aklına yine bir şey gelmedi…
- "Bilmiyorum rüzgâr kardeş, aklıma hiçbir şey gelmiyor. Sen söyle ?" dedi.
Rüzgâr:
- Gideceğin yeri bilmedikten sonra rüzgâr dostun olsa neye yarar… Savrulur gidersin!
dedi ve bildiği gibi esti tekrar. Yaprak yine savruldu…
Üstelik de bu sefer savuran dostuydu.

Özellikle buradan yola çıkarak bir gençlere birde yetkililere iki lafım olacak...!

Son dönemlerde gençlerin istikrarsız ve kararsız oluşları hayata yön vermeleri konusunda maalesef olumsuz sonuçlar çıkarmaktadır. Hatta birçok gencimiz yurt dışında sanki hayatın güzellikleri orada varmış gibi akın akın bir göç etmeye başladılar.

Bağımsız bir araştırma şirketin yaptığı araştırmaya göre, Mezun olduktan sonra yurtdışına gitmeyi planlıyor musun? sorusuna Evet diyen üniversiteli gençliğin oranı %76.

Gençler yurtdışına gitmek isteme nedenlerini ise şu şekilde:
Daha iyi hayat standartları, Ülkedeki ekonomik/siyasi/güvenlik sorunları, Akademik açıdan ilerlemek / daha iyi eğitim almak olarak sıralıyorlar.

Peki, bu durum karşısında yetkililerin yaptığı bir önlem var mı derseniz hemen cevap vereyim yok… Elbette ekonomi sebeplerden dolayı istihdam konusunda da yeteri kadar çözüm bulunmamakta hatta bazı işletmeler ise kepenk kapatarak bu durumun içinden çıkılamayacak hal sergilese de önlem konusunda radikal kararlar alınmalıdır.

Benim gençlere çağrım şu ki; ne istediğinizi bilin ve emin olun zor günler elbette aşılacaktır. Yeter ki vatanınıza küsmeyin!

Yetkililere çağrım şu ki; ülkemizin pırıl pırıl gençlerini yurtdışına giderek ülkeyi yabancıya teslim etme konusunda ivme kazandığımızı unutmayalım. İstihdam ve iş kurma konusunda gerekli radikal kararlar almalısınız. Özellikle yereldeki belediyeler bu konuda gençlere yönelik projeler açarak ufuklarını geniş tutmalarına yardımcı olmalıdırlar.

Hülasa, özellikle gençler bu dünyadan ne istediğinizi bilmeniz gerek. Bilmediğin zaman bir yaprak misali savrulursun oradan oraya velhasılıkelam…

Yazarın Diğer Yazıları