Muhammed KURŞUN

Mülakatlar Kalktı mı?

Muhammed KURŞUN

2023-2024 Eğitim Öğretim yılının ülkemiz adına hayırlı olması dileklerimi iletirken hep eğitim konusunda endişelerimizin var olduğu aşikârdır. Söz konusu çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin bu konuda liyakatli ve deneyimli olmasını kim istemez ki?

Malum seçim kampanyalarında gerek iktidar partisi gerekse muhalefet partilerinin ortak beyannamelerinde kamuda alımlarda mülakatların kaldırılacağını söylemişlerdi. Aslında kamuoyun rahatsız olduğu konulardan biri olan mülakatların elbette kalkması adil bir yaklaşıma örnek olacaktır.

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız” açıklaması kamuoyu tarafından büyük takdir görmüştü. Tabi burada bir konunun altını çizmek lazım ki “görevin getirdiği zorunluluklar dışında”  ibaresi herhalde net anlaşılmadı ki geçtiğimiz günlerde Sayın Milli Eğitim Bakanımızın açıklaması yanlış anlaşılmalara yer verdiği kanısındayım.

Sayın Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’in bir TV kanalında yaptığı açıklamada: “Şuan üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jürinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek” söylemleri karşısında Cumhurbaşkanı ile ters düştüğünü düşünenlerin her halde samimi olduğu söylenemez.

Ayrıca tüm bu süreç içerisinde kamera ile kayıt altına alınması da aslında şeffaflığın kendisi değil midir?

Elbette Sayın Tekin’in bu çözümü ve şeffaflığı hem torpil iddialarını ortadan kaldıracak hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ortaya koyacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımıza desteğimiz tamdır.

Hülasa; yarınlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin donanımlı olmasını ve yetiştireceği neslin sağlam olması gerekeni vurgulamak istiyorum. Eğitim, refah anında bir süs, felaket sırasında bir sığınaktır velhasılıkelam… 

Yazarın Diğer Yazıları