Temayül Değil Anket 

Göstermelik olduğu ve 'teşkilat üyelerinin de görüşü alınıyor' gibi bir algı oluşturmaktan öteye geçmeyen 'Temayül Yoklaması'nın 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde de yapılması kararlaştırıldı.  Vatandaşlar, temayül yoklaması yerine anketlerin dikkate  alınması gerektiğini ifade ediyorlar.

Temayül Değil Anket 

Ak Parti, geçmiş seçimlerde yapmakta ısrar ettiği ancak sonuçlarını dikkate almadığı temayül yoklamasını yerel seçim öncesinde de yapacak. 

Tüm illerde olduğu gibi Elazığ'da da geçmiş dönemlerde yapılan temayül yoklamasında ilk sıralarda yer alan isimlerin milletvekili listesi ya da belediye başkanlığında kendine yer bulamadığı yönünde iddialar gündemde yerini korurken, halkın temayül yoklamasına çok inanmadığı ve sürekli son sözü genel merkezin söylediği ifade ediliyordu. 

SİYASİ PARTİLER ADAY ARIYOR

Yapılacak yerel seçimler öncesinde siyasi partiler belediye başkanlığı için adaylarını belirlemek için çalışmalarına başladı. İller de anket ve rapor hazırlamaya başlayan siyasi partiler, bir yandan kazanma potansiyeli olan adayları belirmeye çalışırken, bir yanda da parti için de komisyonlar kurulmaya başlandı. 

STRATEJİ TAMAM 

Bu kapsamda AK Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkanlığı da seçim stratejisini belirmeye başladı. Yapılan çalışmalar da 81 il için ayrı ayrı hazırlanacak yeni proje ve hizmetler anlatılacak, her il için ayrı bir marka oluşturulacak. AK Parti, Mart 2024’te yapılacak  yerel seçimler için hazırlıklarını sürdürürken, yürütülecek kampanyanın da ana hatları belli olmaya başladı. 

Temayül Değil Anket 

ADAY PROFİLİ NASIL OLMALI?

AK Parti’nin, yerel seçimler için oluşturulan Seçim Stratejisi Komisyonu toplantıları her hafta yapılmaya başladı. Bu toplantılarda bugüne kadar, belediye başkan adaylarının profilinin nasıl olması gerektiği, adaylar belirlenirken hangi kriterlerin dikkate alınacağı gibi başlıklar üzerinde duruldu. AK Parti strateji toplantılarında kampanyaya yönelik de değerlendirmeler de yapılıyor.

TEMAYÜL SARMALI? 

Parti kurmayları, milletvekili ve kabinede büyük değişimler yapan Erdoğan’ın aynı şekilde belediye başkanlarında da bölge halkının  değişim beklentisine karşılık vereceğini ifade ediyor. Bu çerçeve de her seçim döneminde  yapılan temayül yoklaması bu seçimde de yapılacak. Belediye Başkanlığı aday adaylık başvuruları için dijital ortamda temayül yoklaması yapılacak.

Temayül Değil Anket 

ÖNCE TEMAYÜL, SONRA MÜLAKAT 

Elazığ’da belediye başkan aday adaylığı başvurusunda bulunan kişiler için parti temayül yoklaması yapacak ve çıkan sonuçlar elektronik ortamdan genel merkeze iletilecek. Parti teşkilatlarının katıldığı temayül yoklamaları bittikten sonra mülakat süreci başlayacak.

“TEŞKİLATIN GÖRÜŞÜ ALINIYOR” ALGISI 

Tüm illerde olduğu gibi Elazığ’da da geçmiş dönemlerde yapılan temayül yoklamasında ilk sıralar da yer alan isimlerin listeler de kendine yer bulamadığı yönünde iddialar devamlı gündeme gelmiş ve kamuoyunda tartışmalar yaşanmıştı.  

Temayül yoklamasının göstermelik olduğu ve “teşkilat üyelerinin de görüşü alınıyor” gibi bir algı oluşturmaktan öteye geçmediği, bu konuda son sözü devamlı genel merkezin söylediği sürekli gündeme gelmiş ve yoklamada birinci olarak çıkan isimlerin kendilerine yer bulamadıkları ifade edilmişti. 

Temayül Değil Anket 

TEŞKİLATLA BİRLİKTE HALKA SORULMALI 

Ak Parti’nin halkın hissiyatı ve beklentilerine karşılık gelecek birkaç ekonomik adım, bir de küskün ve dargınları yeniden yuvaya döndürecek siyasi ve idari adım atması ve adayları halkın isteğine göre belirlemesi halinde 2024 yerel seçimlerinden zafer ile ayrılma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle temayül yoklaması ile değil halkın destek verdiği isimlerin listede yer alması gerekiyor.

ANKETLER BELİRLEYİCİ OLACAK

Ak Parti’nin 31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimlerde aday belirlemede en önemli faktör anketler olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne teşkilat temayül yoklamaları ile birlikte vatandaşların görüşlerinin sorulduğu anket sonuçları da gidecek.

Temayül yoklamalarındaki bazı klikleşme ve lobilerin anlaşma yaparak bir adaya yüklenmesi gerçeğini çok iyi bilen Erdoğan, temayül yoklamalarından ziyade anketlerin  işaret ettiği ve öne çıkardığı isimlere yoğunlaşacak.

AK PARTİ ELAZIĞ’DA RAHAT

Ülke genelinde belediye başkan adaylarını belirlemek amacıyla yapılacak temayül yoklaması ve anketlere göre karar verecek Ak Parti Genel Merkezi, Elazığ’da çok zorlanmayacak ve adayını muhtemelen kasım ayı ortasında açıklayacak.

Mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın;  anketlerde başarılı çıkması, hizmetlerin şehrin dört bir yanını kuşatması, halkla iyi iletişim kurması sebebiyle yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Ak Parti Genel Merkezi’nin başarı ve memnuniyet anketleri yüksek oranda olan Belediye başkanlarıyla yola devam edeceği ve bu konuda herhangi bir riske girmeyeceği ifade ediliyor.