Palu, Vizyonsuzluk Kurbanı Mı?

Palu Kültür ve Dayanışma Derneği, genişletilmiş yönetim kurulu toplantısına siyasileri de davet ederek ilçenin sorunlarını dile getirdi.

Palu, Vizyonsuzluk Kurbanı Mı?

Başkan Fadıl Ülgen, ilçelerinin birçok problemi olduğunu, bir takım sorunların çözülmesine rağmen, Meslek Yüksek Okulu başta olmak üzere hala çözüm bekleyen sorunlarının olduğunu ifade etti.

Başkan Ülgen’in siyasilerden talebi bununla kalmadı. Palu’nun turizm potansiyeli olan ve her medeniyetten iz ve eserler taşıyan kadim bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Ülgen, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi partilerin Palu için belirleyeceği adaylarda vizyoner ve atılımcı özellikler olması gerektiğine dikkat çekti ve tüm siyasi partilerden bu ilçeye vizyon sahibi bir Belediye Başkan Adayı belirlemelerini  talep etti.

Başkan Ülgen’in bu talebi oldukça anlamlı ve yerinde. Gerçekten de Palu vizyonsuzluk kurbanı olmuş durumda. Merhum Sait Dağoğlu’dan sonra ilçeyi daha ötelere özellikle turizm merkezi yapmaya yönelik bir projeksiyon ortaya konamadı.

Zaman zaman ilçe kaymakamları turizmi üstlendi ve bir çok tarihi eserin restorasyonunu yaptırdı ama bunun turizme kazandırmakla görevli Belediye, ne yazık ki bu önemli değeri hep ıskaladı ya da bunun önemini kavrayamadı.

31 Mart seçimleri Palu için büyük bir fırsat. İlçenin tarihi yapı ve mekanları ile inanç turizmin harekete geçirecek ve bunu kurumsal bir yapıya kavuşturup sürdürebilirlik ilkesiyle devam ettirecek, vizyon ve ufuk sahibi bir belediye başkanıyla Palu çok daha güzel noktalarda olabilir.

Palu’nun bu seçimlerde, yöresel etkiler ve aidiyet duygularıyla değil, ilçeyi bulunduğu noktadan daha da ötelere taşıyacak, ufuk ve vizyon sahibi, hedefleri ve projeleri olan girişimci bir ismi Belediye başkanı seçmeleri hem kendileri hem de ilçe için büyük bir değişim ve dönüşümün miladi olabilir.