Özgüven Değil Bu

İzmir'de CHP'nin TBMM Grubu Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, 'Elazığ'daydık. Orada toplantımızı, Grup Toplantısı'nı yaptık. Ama bir gün önce bütün billboardlarda halkı tahrik eden, tahrik etmeye çalışan afişler asılmıştı. Kaldırılmasıyla ilgili milletvekili arkadaşlarımız yapılanın doğru olmadığını, bir şekli ile belli çevrelere duyurmaya çalıştılar. Haberi aldığımda 'Sakın dokunmayın, aynen kalsın' dedim. Gidip o afişlerden birisinin önünde bir fotoğraf verdim. Çünkü bu ülkenin insanına ben güveniyorum. Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır. Bunun da farkındaydım. Elazığ, bu gerçeği bize gösterdi. Elazığ bütün o tahriklere rağmen kucağını açtı, bizi kucakladı. Oturduk sohbet ettik. Cadde ve sokaklarında milletvekili arkadaşlarım gezdiler. İzmir'den bütün Elazığlı hemşerilerime CHP'nin ve üyelerinin selamlarını, saygılarını gönderiyorum. Onlara yürekten teşekkür ediyorum' ifadelerini kullanmış.

Özgüven Değil Bu

Kılıçdaroğlu’nun Elazığ’da ilgi gördüğüne biz de şahit olduk. Tüm ters algı oluşturma çabalarına rağmen beklediği ilgi ve desteği gördü. İmamoğlu da il protokolünün okulun resmi temel atma törenine gelmeyişlerini “Biz Elazığlıların misafiriz” diyerek güzel bir sebebe bağladı. Bunlarda sorun yok. 

Ancak Kılıçdaroğlu’nun; “Ama bir gün önce bütün billboardlarda halkı tahrik eden, tahrik etmeye çalışan afişler asılmıştı. Kaldırılmasıyla ilgili milletvekili arkadaşlarımız; yapılanın doğru olmadığını, bir şekli ile belli çevrelere duyurmaya çalıştılar. Haberi aldığımda ‘Sakın dokunmayın, aynen kalsın’ dedim. Gidip o afişlerden birisinin önünde bir fotoğraf verdim. Çünkü bu ülkenin insanına ben güveniyorum. Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır.” Cümlelerine itirazımız var. Billboardları kaldırmak yerine önünde resim çekmek, kendi partisine yönelik propagandadan çekinmiyoruz özgüveninden kaynaklansa da yapılan yanlıştı. Provokasyona, provoke ile karşılık vermekti o billboardların önünde resim çekip yayınlamak.

Danışmanlarının yanlış yönlendirmelerine rağmen kendisinin bu tuzağa düşmemesi gerekirdi.