Özel Günde Özel Açılış

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın, 'Müzeler Şehri Elazığ Projesi' kapsamında hayata geçirilen Harput Basın Müzesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde ziyarete açıldı.

Özel Günde Özel Açılış

Kübra Kabukçu/Gerçekleşen törene Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, kurum müdürleri, FHGC Başkanı Semih Erdem, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Özel Günde Özel Açılış

DOĞAN: “BAŞKANIMIZ BİR PROJEYİ DAHA HAYATA GEÇİRDİ”

Düzenlenen program da açıklama yapan Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyet Başkanı Mustafa Doğan,“Belediye Başkanımız  bir projesini daha hayata geçirdi. Müzeler şehri Elazığ projesi kapsamında ülkemizin ve şehrimizin basın tarihinin çok güzel bir şekilde anlatıldığı Basın Müzesinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Özel Günde Özel Açılış

KOCA: “ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI AÇILIŞ” 

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca ise yaptığı açıklamada,“10 Ocak tarihi biz gazeteciler için önemli bir gün. Böylesine önemli bir günde ve böyle anlamlı bir müzenin açılışında bulunmaktan ve buna tanıklık etmekten mutluluk duyuyorum.  Belediye Başkanımıza ilimizin yetiştirdiği gazetecilerin isimlerinin sonsuza kadar yaşatılması yönündeki taleplerimizin  ardından kardeş cemiyet başkanı Semih başkanın basın müzesi teklifini kabul edip hayata geçirmesi bizleri iki kat mutlu etmiştir.”

Özel Günde Özel Açılış

ERDEM:“TÜRKİYE’DE BİR NUMARA” 

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyet Başkanı Semih Erdem ise yaptığı açıklamada,“Basın müzesinin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sayın başkanımız ve vekilimiz metin bey ile görüştük daha önce bir basın evi için. Bu konuda halen takipçiyiz. Çünkü bu konu ile ilgili olarak bana çok soru soruluyor. Bu konuda da başkanımızın ve vekilimizin desteğini bekliyoruz. Elazığ’da  bir eksikliğimiz ise basın evimizin olmamasıdır. Bunun için de basın çalışanlarımızın vakit geçireceği bir yer olursa daha kalıcı bir hale geleceğiz. Çok yerde basın müzesi gezdim ama şuan Elazığ’da yapılan müze Türkiye’de bir numara. Basın müzemiz bizim için bir gurur olacak. Ayrıca da Harput’ta yapılması ayrı bir anlam taşıyor.” diye ifade etti. 

Özel Günde Özel Açılış

YILDIRIM: ÇOK GÜZEL BİR BASIN MÜZESİ 

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlayarak Basın Müzesi’nin yaptırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 
Yıldırım,  “10 Ocak Gazeteciler gününüzü kutluyorum. Zor bir meslek aynı zamanda anlamlı bir meslek bu anlamlı mesleği aynı anlamlı bir günde buluşturan özellikle belediye başkanıma da teşekkür ediyorum. Daha önce bende gezdim gördüm gerçekten donanımıyla birlikte çok güzel bir basın müzesine kavuşmuş bulunuyoruz. Belediye Başkanımız göreve geldiği günden beri taahhüt ettiği projelerden yüzde 85’ini gerçekleştirdi kalan zamanda da inşallah yüzde 100’ünü gerçekleştirerek hatta daha üstüne de koyacak bundan dolayı Belediye Başkanımı ve ekibini kutluyorum. Daha hayırlı hizmetler yapmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

ŞERİFOĞULLARI: “ŞEHRİMİZE DEĞER KATACAK PROJELERİMİZİ BİR BİR HAYATA GEÇİRDİK“ 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise yaptığı açıklamada; “Bu  mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için şükranlarımı arz ediyorum. Kadım medeniyetiyle ilim ve irfan merkezi Harput’umuza çok yakışan basın müzemizin açılış törenindeyiz. Elazığ’ımızın özlemi olan bu çok kıymetli projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz aynı zamanda bu projeyi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde hayata geçirmemizde ayrı bir mutluluk vesilesi. Bu vesileyle bütün basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Bizler göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şehrimiz adına kurmuş olduğumuz hayallerimizi, şehrimize değer katacak projelerimizi bir bir hayata geçirdik. Sizlere söz vermiş olduğumuz 11 ana başlıktaki 100 projemizin büyük bir kısmını tamamladık kalan kısımlarla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor. Bizim tek bir amacımız var bu şehri daha müreffeh bir şehir haline getirebilmek bu şehri daha yaşanabilir bir şehir haline getirebilmek ve yapmış olduğumuz bütün çalışmalarla şehrimize değer katabilmek. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ekibimizle birlikte gece gündüz demeden mesai gözetmeden çalışıyoruz. Ben kıymetli mesai arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün burada Basın Müzemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bizler göreve geldiğimizden günden itibaren basın camiamızın yanında olmaya gayret ettik. İlk günden beri basın mensuplarımızla el ele kol kola bu şehre değer katmak için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Özel Günde Özel Açılış

ŞERİFOĞULLARI: “ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ” 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, göreve geldiği günden beri hayata geçirilen ve yapımı devam eden projeleri sıraladı. 

Şerifoğulları, “Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren attığımız her adımda şehrimizin geleceğini düşünüyoruz, gelecek nesillerimize daha güzel bir şehir bırakabilmek için gayret ediyoruz. Şehrimize 2 kent meydanı, 2 yeraltı otoparkı projesini kazandırdık. Cumhuriyet meydanını bitirdik hizmete sunduk. 940 araçlık yer altı otoparkını da geçen hafta itibariyle hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. 15 Temmuz demokrasi meydanımızın çalışmalarını bitirdik. 240 araçlık yeraltı otoparkımız da bitmek üzere. Mini terminalimizi hizmete sunduk, şehirlerarası otobüs terminalimizi şehrimize yakışan bir kimlikle inşa ediyoruz. Kapalı çarşımızın restorasyonunu tamamladık, bakırcılar sokağımızın sokak sağlıklaştırması ve cephe iyileştirme çalışmalarını bitirdik, saray cami meydanı ve belediye çarşısı merkezi meydanı çalışmalarımız son süratle devam ediyor ve bununla birlikte birçok projeyi alt yapıdan üst yapıya kültürden sanata, spora dair her türlü çalışmamızı bundan sonraki süreçte de azimle, kararlılıkla sürdüreceğiz.  Bugün burada bizler için çok kıymetli bir yeri olan Harput’umuzda yapmış olduğumuz çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz. Hemen yanımızda bulunan Ahmet Bey Camimizin  restorasyonunu tamamladık hizmete açtık. 5 konağımızı restore ederek belediye konuk evi olarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terasımızı Harput’umuza yakışır bir şekilde inşa ettik. Hoca Hasan Hamamımız  son aşamada. Yine musikimizi yaşatabilmek adına Kürsübaşı Müzemizi geçen aylarda hizmete sunmuştuk. Hüseynik Harput yolumuzu tekrar canlandırabilmek için aslına uygun bir şekilde canlandırıyoruz çok kısa süre içerisinde o da sizlerin hizmetinde olacak” dedi.

Özel Günde Özel Açılış

ŞERİFOĞULLARI: BASIN MÜZEMİZİN AÇILIŞINI YAPMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ 

Şerifoğulları, “Bugün burada Harput mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Müftü bey konağında Basın Müzemizin açılışını sizlerle birlikte yapmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Bu Basın Müzemizde hem Fırat Üniversitesi’ndeki öğrencilerimiz hem de iletişim lisesindeki öğrencilerimiz ders yapabilecekleri nitelikteki, kalitedeki envanter çeşitliliğiyle çok güzel bir konsepte hizmete sunulan bu müzemizin dışarıdan gelen turistlerimiz de çok ciddi manada ziyaret edecektir. Bu müzemizin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Özel Günde Özel Açılış

ÇAM; “BASIN MÜZESİ, BELEDİYECİLİĞİN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜDÜĞÜNÜN GÖSTERGESİ”

Basının ve yapılan çalışmanın önemine değinen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam yaptığı açıklamada; “Böyle bir güzel günde böyle bir açılışa bizleri davet ettiği için belediye başkanımızı kutluyorum. Çok anlamlı bir çalışma olmuş. Geçtiğimiz gün gece saatlerinde yollar boş ama her yer ışıl ışıl, tertemiz mis gibi. Yüzlerce kez görmemize rağmen yine gururlandık. Elimizdeki imkanların kıymetini çok iyi bilmek lazım. Bu müzenin açılışı aslında Türkiye’de hızlıca gelişen belediyecilik anlayışının nasıl şekillendiğinin, başarılı bir şekilde yürüdüğünün bir göstergesi. Sadece ilde yaşanan kent dokusunda ihtiyaç duyulan alanlarla ilgili değil, şehircilikle alt yapıyla ilgili değil, aynı zamanda kentin tarihinden gelen kültürü, medeniyeti yaşatmak üzere kurulan çalışmalar. Harput’ta yapılan çalışmalar da belediyecilik adına Cumhurbaşkanımızın Türkiye’ye kazandırdığı o güçlü damarın burada yansımasını görüyoruz. Basın mensuplarımız gerçekten önemli hizmetler yapıyor. İletişim çağında basının medyanın önemi çok daha büyük. Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutluyorum burada emeği geçen başta belediye başkanımıza ve bütün arkadaşlarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum” şeklinde ifade etti.

Özel Günde Özel Açılış

VALİ TORAMAN: “ELAZIĞ BASINI ÇOK KÖKLÜ BİR GEÇMİŞE SAHİP”  

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ise Harput’un kültürümüzdeki önemine değinerek: “Biz her ne kadar Elazığ’da yaşıyorsak da köklerimiz burada. Harput bizim kültürümüzün, medeniyetimizin ana kaynaklarımızdan. Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz Harput’un gelişmesi için. Geçen sürede her yıl üzerine yeni eserler kazandırılması bizleri mutlu ediyor. Bakanlığımızın kale restorasyonuna verdiği destekten dolayı müteşekkiriz. Son dönemlerde Elazığ Belediyesi Harput’a birçok atıl binaya fonksiyon kazandırma noktasında birçok çalışma yaptı. Bunlardan birisi de Basın Müzesi olarak arkamızda duruyor. Elazığ basını çok köklü bir geçmişe sahip. Biz yerel basını aslında şehirlerin hafızası olarak görüyoruz. Yıllar sonra bugün yazılanlar önemli bir kaynak olarak araştırmacılara sunulacak. Kültürümüzün medeniyetimizin hıfz edilmesinde emeği geçen bütün basın mensuplarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Basın Müzesinin açılışı gerçekleştirildi ve müze davetliler tarafından gezilerek tam not verildi.

Özel Günde Özel Açılış

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜNÜN  TİTİZ VE ÖZVERİLİ ÇALIŞMASI

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın “Müzeler Şehri Elazığ”  projesinin önemli bir adımı olan Basın Müzesinin hayata geçirilmesinde yoğun bir çalışma temposu ve gayreti ortaya koyan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Demiral, aylar süren çalışmaları büyük bir titizlikle ve bizzat takip etti.

Çalışmanın her aşamasını kontrol eden, şehre yakışır ülke çapında ve adından söz ettirecek bir müze olması için geceli-gündüzlü bir ekip çalışması ortaya koyan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Demiral’ın bu gayreti, basın mensupları yanında vatandaşlar tarafından da takdir edildi.