Öteki Türkiye

Libya sele, Fas depreme, emekliler 7500 TL'ye, veliler kırtasiye masrafına yetişememe sorun ve sıkıntısından  duçar olmuşken bir kısım çevreler can sıkıntısından olacak ki Yılmaz Güney'in yaşantısı, dünya görüşü, kadına şiddeti ve etnik kökeni tartışmalarıyla meşguller.

Öteki Türkiye

Bilindiği üzere oyuncu Ferah Zeynep Abdullah, Yılmaz  Güney'in ölüm yıl dönümü nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere yapılan  açıklamalara tepki göstermiş ve kadına şiddet uygulamakla birlikte, bir hakimi öldürmesini hatırlatarak övgülerin yersiz, aşırı ve gereksiz olduğunu ifade etmişti.

Tartışmalar uzamış ve sonunda Yılmaz Güney’in Kürt kökenli olmasına kadar vardırılmıştı.  Sonunda tartışma futbol sahalarına da yansıdı ve 2. Lig ekibi Amedspor, Aksarayspor'u deplasmanda 2-1 mağlup etti.  Karşılaşmanın  ardından açıklamalarda bulunan Diyarbakır temsilcisinin Başkanı Aziz Elaldı, galibiyeti Yeşilçam'ın "Çirkin Kral" lakabıyla bilinen oyuncusu ve yönetmeni Yılmaz Güney'e adadığını açıkladı.

Bu tartışmanın yaşanmasına ve uzamasına neden olanlar  nasıl da gündem oluşturuyor değil mi? Gerçekler nasıl da sanal ve gereksiz konularla örtülüyor değil mi? Ya da gündeme gelmek için neleri vesile kılıyorlar değil mi? Öteki Türkiye dedikleri bu olsa gerek…