Onlar Sizi Unutabilir, Siz Onları Unutmayın

Fırat Üniversitesi Hastanesi Eğitim birimi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Gününe yönelik eğitim verildi.

Onlar Sizi Unutabilir, Siz Onları Unutmayın

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısı ile konuşma yapan Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem TAŞÇI, Alzheimer Hastalığının erişkinlerde beyin dokusunda bazı maddelerin birikimine bağlı hasarlanma ve küçülme ile bilinç bulanıklığı olmaksızın algılama ve düşüncenin bozulması, günlük yaşam aktivitelerinin eski düzeyinde sürdürülememesidir dedi. 

ALZHEİMER HASTALIĞI DEMANS TÜRLERİNDEN SADECE BİRİSİDİR

Doç. Dr. İrem TAŞÇI, Alzheimer Hastalığının Demans türlerinden sadece birisi olduğunu ve Demans hastalığının belirtilerinin 3 alanda ortaya çıktığını, Alzheimer’ın 70 yaşında görülme sıklığının %5, 90 yaşında görülme sıklığının ise  %50 olduğunu, etkilenen alanın başlangıçta daha çok hafıza ile ilgili olduğunu ifade etti. 

Onlar Sizi Unutabilir, Siz Onları Unutmayın

Doç. Dr. İrem TAŞÇI, Alzheimer Hastalığında aynı soruları sorma, randevularını unutma, başlangıçta yakın ilerlediğinde uzak hafızanın etkilenmesi, yemeği yakma, musluğu kapatmayı unutma, eşyalarını kaybetme, yabancı olduğu mekânlarda yön duygusunda bozulma, kaybolmalar, kelime ve isim bulmada güçlükler, konuşma içeriğinin fakirleşmesi, bunamanın türüne göre tutuk konuşma veya anlamsız içerikli akıcı konuşma, ileri evrede hiç konuşmama, nesneleri veya insanların yüzlerini tanımada güçlük gibi belirtiler gösterdiğinin altını çizdi. 

ALZHEİMER HASTALIĞINA FİZİK MUAYENE İLE TANI KONULAMAZ

Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem TAŞÇI, Alzheimer Hastalığına fizik muayene ile tanı konulamayacağını, hasta yakınlarından iyi bir öykü alınmasını ve bilişsel ve nörolojik muayene yapılması gerektiğini ifade etti. 

Onlar Sizi Unutabilir, Siz Onları Unutmayın

ALZHEİMER HASTALIĞINDA HENÜZ BİR İYİLEŞME SAĞLAYAN TEDAVİ SEÇENEĞİ YOK

Doç. Dr. İrem TAŞÇI, Alzheimer Hastalığında henüz bir iyileşme sağlayan tedavi seçeneğinin olmadığını, hastalığın her koşulda ilerleyici olduğunu ve İlaçların ilerlemenin yavaşlaması ve belirtilerin kontrolü için kullanılması gerektiğini ve ilaçların hafıza üzerine, davranış bozuklukları ve uyku bozuklukları üzerine kısmi faydaları olduğunu söyledi. 

Fırat Üniversitesi Hastanesi 10. Kat konferans salonunda gerçekleştirilen 21 Eylül Dünya Alzheimer Gününe yönelik verilen eğitime çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.