Okçuoğlu: Hayvancılık GES'e Kurban Edilmesin

Karakoçan CHP il Genel Meclisi üyesi  Mahmut Okçuoğlu,  Karakoçan ilçesinde yapılması düşünülen Güneş Enerjisi Santralleri ile ilgili önemli iddialarda bulundu. 

Okçuoğlu: Hayvancılık GES'e Kurban Edilmesin

Karakoçan CHP il Genel Meclisi üyesi  Mahmut Okçuoğlu, mera alanlarının daraltılarak GES projelerinin önünün açılmak istendiğini ileri sürdü.  Okçuoğlu yaptığı açıklamada “ Son zamanlarda özellikle Karakoçan ilçemizde mera alanları büyük firmalar tarafından  hazineye dönüştürülerek  GES kurmak için başvuruda bulundukları duyumları var.  Yine 10 gün önce bir firma Karakoçan’a bağlı Hamzalı köyünde yaklaşık 200 dönüm mera alanını GES kurulmak istenmektedir. İlgili firma ve 5-6 kurum müdürü Hamzalı köyüne gelmiş ve köylüler GES yapımına kesinlikle karşı olduklarını ve bu konuda çok büyük tepki gösterdiler. Allah’a şükür köylülerimizin sağ duyusu sayesinde tepki daha farklı boyutlara ulaşmadan önlendi. Devlet büyüklerimiz birinden birine feragat etmesi gerekiyor.  Köylü vatandaşların tek geçim kaynağı olan hayvancılığın en tamamlayıcı unsuru olan meraların GES alanı için dönüştürülmesi çok tehlikeli boyutlara götürür” dedi. 

FİRMALAR SİYASİ VE EKONOMİK GÜCÜNÜ KULLANIYOR 

Meraların daraltılmasıyla tamamen hayvancılığın önünü kesmiş olunacağını kaydeden Okçuoğlu “Kızılca, Kavakdere, Karapınar köylerinde yine benzer talepler var.  Tarım ve orman  İl müdürü ve çevre şehircilik ve iklim değişikliği  il müdürümüze hassasiyetleri için çok teşekkür ediyorum. Kendileri ile yaptığımız görüşmelerde bu tür konularda asla taviz vermeyeceklerini söylediler. Ama ilgili firmalar siyasi ve maddi güçlerini kullanarak mera alanlarının hazineye dönüştürülmesi gayreti içinde olduklarını biliyoruz.  Karakoçan, Elazığ hayvancılığının yaklaşık % 20’sini karşılıyor. GES’lerin önünü açacağız diye hayvancılığın bitmesine göz yumamayız. Biz yatırım yapılmasına karşı değiliz. Marjinal alanlar bulunup yatırımlarını oralara yapsınlar. Yatırımcının önü açılsın. Ben devlet büyüklerimizden sayın valimizden rica ediyorum. Bir taraf yapılmak istenirken diğer taraf yok edilmesin. İki tarafında mağdur edilmeyeceği yer tespit edilmeli” dedi.