Muhtarlardan Vali Toraman ve Başkan Şerifoğulları'na Teşekkür

Elazığ Valiliği tarafından kamu düzeni ve güvenliğinin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması için 'Hurda ve kağıt toplayıcıları' ile ilgili alınan kararlara Elazığ Muhtarlar Federasyonu'ndan teşekkür geldi.

Muhtarlardan Vali Toraman ve Başkan Şerifoğulları'na Teşekkür

Çevre illerde uygulanan ancak Elazığ'da muhtarların her dönem ısrarlı taleplerine rağmen yıllardır bir türlü hayata geçirelemeyen "Hurda ve kağıt toplayıcılığı" sorununa neşter vuruldu. Akşam saatlerinde Elazığ Valiliği'nin yaptığı açıklamayla Elazığ'da hurda ve kağıt toplayıcılığı işi "izin" şartına bağlandı.

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR
Elazığ Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ahmet Gül ve üye muhtaralar Yavuz Köse, Murat Biter, Özcan Bal, Ergün Gül, Seda Gündoğan ve diiğer üye muhtarlar alınan kararlar nedeniyle Elazığ Valisi Ömer Toraman ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'na Elazığlılar adına teşekkür etti. Elazığ Muhtarlar Federasyonu'na üye muhtarlar tarafından yapılan ortak  açıklamada: "İlimizin birçok mahallesinde çevre kirliliğine ve yazın gelmesiyle kötü kokuların oluşmasına sebep olan hurda ve kâğıt toplayıcılarının topladıkları malzemelerin genellikle müstakil ev tutarak orada muhafaza edip o sokaklardaki vatandaşlarımıza sıkıntı oluşturmaktalardı. O sokaklarda oturan birçok vatandaşlarımızla birlikte kâğıt toplayıcıların yarattığı sıkıntıları ilgili kurumlara dilekçelerimizi vererek yıllarca sonuç bekledik. Bugün hurda ve kâğıt toplayıcıları için yeni alınan karar ve göreve geldiği günden beri ilimizde birçok problemi çözen Valimiz Ömer Toraman’ı tebrik eder, kararların uygulanmasında verdiği destekler için Belediye Başkanımız sayın Şahin Şerifoğulları’na şehrimiz adına teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

ÖNEMLİ TALEP
Muhtarlar, aynı zamanda hurda depolama alanlarının tek bir alanda toplanılması gerektiğini dile getirerek şu talepte bulundu: "Yakın zamanda hurda depolama alanlarında şehir dışında tek merkez de toplanması içinde çalışma yapılmasını da bekliyoruz."  

HANGİ KARARLAR ALINDI?
1-Hurda ve atık malzeme toplama faaliyetinde bulunacak şahıslar İl, İlçe ve Belde Belediyelerine başvurarak gerekli izni alacaklar, Belediyeler tarafından izin verilen şahısların bilgileri kayıt altına alınarak İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile İl Yazı İşleri Müdürlüğüne bildirilecektir.

2-Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar faaliyetlerini izin aldıkları ilçe ve belde sınırları dahilinde yürütebileceklerdir.

3-İl, ilçe ve Belde Belediye Başkanlıkları tarafından, hurda ve atık toplama izni verilen şahıslara, ücretsiz olarak yaka kartı ve uzaktan görünürlüğü sağlayacak tek tip ve renkte reflektörlü yelek verilecek, yeleklerin ön ve arka kısmında ilin adı ile numara bulunacak, bu bilgiler izin verilecek kişilerle ilgili olarak Belediyelerce kayıt altına alınacaktır.

4-Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar, izin aldıkları il, ilçe ve belde sınırları içerisinde kendilerine verilen yelekleri giyerek ve yaka kartlarını takarak faaliyette bulunacaklardır.

5-Yaka kartları ve yelekler, adına düzenlendikleri kişiler dışında başkaları tarafından kullanılamayacak, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılacaktır.

6-Hakkında idari işlem yapılan şahısların hurda ve atık malzeme toplamada kullandıkları araç ve gereçlere de gerekli idari işlem yapılacaktır.

7-Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar 08.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

8-Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar çöp konteynırları içerisinden malzeme toplamak amacı ile çöpleri dağıtmayacak, çevre kirliliğine sebep olmayacaklardır.

9-Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya tüzel kişiler hakkında uygulanan idari yaptırım kararları 48 saat içerisinde ilgili Belediye Zabıta Müdürlüğüne bildirilecektir.

10- Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar ikametlerinde, ikamet eklentilerinde ve bahçelerinde atık ve hurda biriktirmeyecektir.

11- Hakkında 3 (üç) kez idari işlem yapılan kişi veya kuruluşun hurda ve atık toplama faaliyetine son verilecek ve bir daha izin verilmeyecektir.

12-Toplanan hurda ve atıklar aynı gün yetkili kurumca verilen lisansı/belgesi bulunan iş yerlerine teslim edilecek, hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahısların depolama yapmasına izin verilmeyecektir. Bahsi geçen iş ve işlemlerin takibi Belediyelerce yapılacaktır.

Bakmadan Geçme