Mehmet Şimşek Duyurdu: Borsa'ya ve Kriptoya Vergi Yok!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarına ve Borsa İstanbul'a yönelik yeni işlem ücreti düzenlemesi hazırlığında.

Mehmet Şimşek Duyurdu: Borsa'ya ve Kriptoya Vergi Yok!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi gelirlerini artırma hedefi doğrultusunda kripto para borsaları ve Borsa İstanbul’a yeni işlem vergisi getirileceğini açıkladı. Bakan Şimşek, "Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak. Vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamak için çalışıyoruz. Kripto varlıklar ve hisse senetleri kazançlarına dayalı bir vergi öngörmüyoruz. Ancak çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde," dedi.

Kripto para yatırımlarından yüzde 0,04 (on binde 4) oranında vergi alınacak. Borsa İstanbul’daki hisse alımlarında ise bu oran yüzde 0,02 (on binde 2) olarak uygulanacak. Kripto para borsalarına gönderilen tutar üzerinden anında kesinti yapılacak. Örneğin, kripto para borsasına 100.000 TL gönderildiğinde, 40 TL kripto vergisi kesilecek ve borsadaki cüzdana 99.960 TL yatacak.


Borsa İstanbul’daki hisse alım satım işlemlerinde yüzde 0,02 oranında vergi kesintisi yapılacak. Bu kesinti işlem sırasında gerçekleşecek. Örneğin, 100.000 TL değerinde hisse alımında, 20 TL işlem ücreti vergisi alınacak.Vergi uygulamasının detayları
Yeni vergi düzenlemesi, kripto para borsaları ve Borsa İstanbul’daki işlemlerden elde edilen gelirleri kapsamayacak. Vergilendirme sadece işlem ücreti üzerinden yapılacak ve bu düzenleme yürürlüğe girdikten sonraki işlemleri kapsayacak. Daha önce yapılan yatırımlar için vergi uygulanmayacak.