Külünk Haksız Mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelttiği FETÖ ve PKK sorularıyla gündem yaratan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Metin Külünk, bu kez YÖK'ün eski Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve yeni Başkanı Erol Özvar'a Eski Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Refik Polat ile ilgili iddiaları sordu.

Külünk Haksız Mı?

Rektör Polat'a 4 soru yönelten AK Partili Külünk, paylaşımında şu ifadeleri kullandı; "Dikkat! FETÖ'nün üniversitelerde ve bazı kamu kurumlarında hangi yapıların içine sızarak kısa zamanda renk değiştirerek saklandıklarını sokak biliyor. Maalesef bahse konu yapılar da çok da çabuk ikna olmuşa benziyorlar. Sayın Eski ve Yeni YÖK Başkanları @yekta_sarac, @erolozvar Karabük Üniversitesinin eski Rektörü Refik Polat ile ilgili bu bilgilerden haberiniz var mı idi? Var ise ne yaptınız? Yapmadı iseniz hangi gerekçe ile yapmadınız? İddialarla ilgili adım atmayı düşünüyor musunuz? Sayın @ProfRefikpolat'a soruyoruz.
1) Rektörlüğünüz döneminde üniversitedeki döner sermaye ve mali işleyişi FETÖ'cü kadroların ele geçirdiği, Yabancı Öğrenci Sınav (YÖS) ve kayıtlarında usulsüzlükler yapıldığı, Sayın Cumhurbaşkanımızın Afrika'ya açılın mesajının art niyetli kullanıldığı, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde rekor seviyede yabancı öğrenci kaydı yapıldığı maksadını aştığı iddia ediliyor? İddialar doğru mudur? Ne dersiniz?

2) Karabük Üniversitesi ile 3 Nisan Karabük Bilim ve Araştırma Derneğinin bağlantısı nedir? Derneğe kim, ne adına bağışta bulunulmasını istemektedir? FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Dernek başkanı Ö.B.'nin ise üniversitede halen daire başkanlığı yapmakta olduğu ve korunduğu iddia ediliyor. İddialar doğru mudur? Ne dersiniz?

3 ) FETÖ'nün akademisyen yapılanmasındaki irtibatları nedeniyle gözaltına alınan, yurtdışı yasağı konulan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan isimleri üniversitede aktif görev tuttuğunuz iddia ediliyor? İdari soruşturma başlatmış mıydınız? İddialar doğru mudur? Ne dersiniz?

4) FETÖ yapılanmasında mahrem imamlarla görüşmeleri tespit edilen ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan H.Ç. isimli öğretim üyesi ile Samsun Üniversitesi'ne geçiş yapan F.Y. isimli öğretim üyelerine göz yumduğunuz iddia ediliyor? İddialar doğru mudur? Ne dersiniz? Bu iddialar ile ilgili bir cevabınız var mıdır?"

Külünk’ün bu sorularına YÖK Başkanının ne cevap vereceği merak edilirken, benzer birçok olayı bizler de sıklıkla duyuyor ve hatta yakinen biliyoruz.

Ak Parti bu ülkeye çok önemli hizmetleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayet, feraset ve bizzat takibi ile etti ama ne yazık ki bürokrat atamalarında hiç isabet kaydetmedi.

Dürüst, çalışkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davasına kendisini feda etmiş ve bununla birlikte görev verildiğinde bunu en başarılı bir şekilde yapacak isimlerin yüzüne  bakılmazken, nerede bir yüzsüz, takıyyeci, kendini profesyonelce gizleyen FETÖ artığı, siyasilerin yalakası, her bakanın özel kalemine  özel hediyeler gönderen, genel merkeze yakın isimlerle ahbap çavuş ve çıkar ilişkileri içine girenler ne yazık ki  çok önemli makamlara getirildiler. 
Bunlar olunca elbette Külünk gibi hem Ak Parti’nin hem de ülkenin vicdanı olan duyarlı isimler tarafından ifşa edilmek zorunda kalındı.

Bir dönem Ak Parti Gaziantep Milletvekili ve gazeteci Şamil Tayyar da Ak Parti cenahında isimler vererek nasıl FETÖ borsalarının kurulduğunu ısrarla açıklamış ve bunun bedelini yeniden  aday gösterilmeyerek ödemişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğunluğu sebebiyle birçok yetkisini devrettiği kurmayları arasında demek ki yanlış karar vericiler de oluyor ki Erdoğan’ın kuzeni olan Metin Külünk bile isyan edebiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine değişik görevlere namzet adayları teklif edecek isimleri iyi,güvenilir ve her şeyden önce de kendisi gibi hassas olması gerekir.