Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı İçin Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira fiyatlarında uygulanan yüzde 25 sınırında sona gelindiğini belirterek, 'Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı' şeklinde konuştu. Konu hakkında uzman isim uyarıda bulunarak, önerilerini sıraladı.

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı İçin Açıklama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kira fiyatlarına yönelik uygulanan yüzde 25 sınırının devam etmeyeceğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şu açıklamalara yer verdi: "Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönde de yani devam etmesi yönünde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı. Ben hükümetimiz adına verilmemiş bir karar üzerine yorum yapamam ama çok büyük ihtimalle devam etmeyeceğini düşünüyorum" dedi.

 "DENGE OLUŞTURACAK VE OLUMLU ETKİLEYECEKTİR"

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Neşecan Çekici, yüzde 25 kira zammı sınırına yönelik, “Yüzde 25’in normal bir orana dönmesi, enflasyon oranı veya üzerinde bir seviyeye gelmesi dengeleri oluşturacak ve olumlu etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Neşecan Çekici, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yer almış olduğu bir televizyon kanalında “Kirada yüzde 25 sınırı kalkacak mı?” sorusu üzerinde “Bunu uzatacak bir düzenleme yapmazsak temmuzda bu düzenleme ortadan kalkıyor” açıklamasını yorumladı. Çekici, yapmış olduğu değerlendirmede yüzde 25 kira artış oranının düşük kaldığını söyleyerek, “Bunun kalkması çok olumlu etkileyecektir. Gayrimenkul konut tarafında satışların önemli ölçüde azalması, yüzde 25’lik kira artışı ile yetinmeyen kesimin evlerini boş tutmasına veya yeni evler satın almamasına yol açtı. Yüzde 25’in normal bir orana dönmesi, enflasyon oranı veya üzerinde bir seviyeye gelmesi dengeleri oluşturacak ve olumlu etkileyecektir” dedi.

 "ÇOK DOĞRUSAL BİR ORAN GETİRMİYOR"

Politika faizi ile gayrimenkul sektörünün ters orantı halinde olduğuna dikkat çeken Çekici, “Faizler arttıkça sektöre olan talep oldukça düşer. Mevduat ve diğer yatırım enstrümanlarına ilgi artar. Konut alımı ve davranış modeli bir miktar beklemeye alınır. Bir taraftan faiz oranlarının yükselmesi, kredi faiz oranlarının proje finansmanını veya bireysel kredi kullanımlarını da olumsuz etkilediği için bizim piyasamız için çok doğrusal bir oran getirmiyor” olduğunu belirtti.


“DAHA STABİL VE DURGUN”

Faiz artışlarından gayrimenkul sektörünün yara aldığını söyleyen Çekici, şu yorumları ekledi: “Maliyetler çok yüksek. Enflasyonist bir ortam var. Döviz stabil ama beklentileri olanlar dövize de yatırım yapıyor. Konut piyasası geçtiğimiz yıllara göre daha stabil ve durgun. Bunun biraz hareketlenmesi gerekiyor. Çünkü dünya ve Avrupa’daki birinci pazar. OECD ülkelerine göre Amerika’dan sonraki ikinci pazar. Çok ciddi bir talep var, çok ciddi bir ihtiyaç var. Bu talebi de körükleyen bir arzın olması gerekir. Arzda oldukça düşük saydığımız sebeplerden öngörülemeyen maliyetler bunun bir kısmını oluşturuyor. Riskler yatırımcının frene basmasına neden oluyor.” değerlendirmelerinde bulundu.