Kavaklı: 'Gecikme Eğitime Darbedir'

HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte eğitim öğretime hazır hale getirilemeyen okullarla ilgili açıklama yaptı. 

Kavaklı: 'Gecikme Eğitime Darbedir'

HÜDAPAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, 24 Ocak 2020 depremi sonrasında ilimizde TOKİ’nin, konut yapımına hızla başladığını ancak toplu konut yapılan bölgelerde ilköğretim, ortaokul ve lise okulları yapılmadığını bundan dolayı toplu konut bölgelerinde eğitim büyük sorun haline geldiğini ayrıca depremden dolayı hasar gören 14 okulun güçlendirme işlemi devam ettiği için bu okulların öğrencileri en yakın okula yönlendirildiğini ve bu okullarda ikili eğitim sistemine geçilerek, servis ve taşımada ciddi problem olduğunu bunun da salgına davetiye çıkardığını söyledi. 

“VELİLER ÖĞRENCİLERİ OKULA GÖNDERMEKTE ZORLANIYORLAR”
Başkan Kavaklı’nın açıklamasının tamamı şöyle: “Milli Eğitim Müdürlüğü toplu konut bölgesinin servis sorununu çözmek için ücretsiz servis hizmeti girişiminde bulunmuştur. Ancak sadece belirli bir bölgeye servis gönderilmiştir. Diğer bölgelere ücretsiz servis göndermeyerek haksızlığa sebep olmuştur. İlimiz de bazı okullar ikili eğitime geçtiği için, öğrenci servisleri yeterli olmuyor. Bu da servis ücretlerinde artışa sebep olmuştur. Çatalçeşme TOKİ konutlarında yaşayan öğrenci velileri, artan maliyetten ve servis yetersizliğinden dolayı öğrencilerini okula göndermekte zorlanıyorlar.

“GECİKME HEM ÖĞRENCİLERİ HEM DE VELİLERİ MAĞDUR EDECEK”
Başkan Kavaklı: "İnşaatı devam eden 10 bin civarı konut henüz vatandaşa teslim edilmemiştir. Depremden dolayı evi yıkılan vatandaş, deprem öncesi yaşamını sürdürdüğü mahallelerde ayrılarak başka bir mahallede kirada yaşamak zorunda kalmıştır. Hinterlant bölgesi baz alınarak öğrenciler o bölgedeki okullara yerleştirilmiştir. Ancak konutlar teslim edildikten sonra öğrenciler okullara yeniden dağıtılacaktır. Zamanında yapılmayan bu işlem hem öğrencileri hem de velileri mağdur edecektir."

“HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKIYOR”
Kavaklı: "Bazı okulların ihalesi geciktirilmiş, güçlendirme çalışmalarına yeni başlanmıştır. Bu okullarda güçlendirme çalışmaları devam ettiği için eğitim ortamını fiziki olarak elverişli değildir. Güçlendirme nedeniyle sınıflarda aydınlanma azaltılmış, sınıf alanları küçültülmüş ve eğitim öğretime uygun olmayacak hale getirilmiştir. Ayrıca bu okulların bir kısmında alt yapı çalışması, kanalizasyon ve pis su tesisatları ihalesi yapılmamıştır. Zamanla okullarımızda alt yapı sorunu ortaya çıkacak, eğitim öğretime zarar verecek ve hastalıklara davetiye çıkaracaktır."

“ARAÇ GEREÇLER ZARAR GÖRDÜ”
Başkan Kavaklı: "Güçlendirilmesi başlatılan okullarda mevcut demirbaş malzemeleri, makine, araç gereç, atölye ve laboratuvar malzemeleri, idarenin ve öğretmenlerin kullandığı araç gereçler gelişi güzel toplatılarak okul bahçelerine yığılmış, bazıları spor salonlarına ve kapalı mekânlara konulmuştur. Okul bahçelerine alınan bu malzemelere branda çekilerek korunmak istenmiştir. Ancak sonraki günlerde kontrolleri sağlanmadığı için öğrenci sıraları, öğretmen masaları ve demirbaşlar hasar görmüştür."

“KIZ ERKEK ÖĞRENCİLERİN TUVALET GİRİŞLERİ AYNI KAPIDAN”
Yasin Kavaklı: "Yeni yapılan bazı okullarımızda ise eğitime elverişli olarak yapılmamış, fiziki yapı düşünülmemiştir. Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü okulda tuvalet sayıları yetersiz bırakılmıştır. Okul merdivenleri olabildiğince daraltılmıştır. Gönül Kazancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kız ve erkek öğrencilerin tuvalet girişleri aynı kapıdan verilmiştir. Böyle bir durum çocuklarımızın ahlaki ve manevi değerlerine zarar vermektedir. Bu durum kabul edilemez. Bu yanlış bira an önce düzeltilmelidir."

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNE AYKIRI UYGULAMALAR VAR”
Başkan Kavaklı: "Milli eğitim bünyesinde il emrinde olan öğretmen sayısını fazla olduğu iddia ediliyor. İl emrinde olan öğretmen durumları araştırılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Tecrübeli öğretmenlerin il emrine alınması kırsal alandaki eğitimin kalitesini düşürmekte ve eğitimde fırsat eşitliğine aykırılık teşkil etmektedir."

“GECİKME İLİMİZ EĞİTİMİNE BİR DARBEDİR”
Başkan Kavaklı: "Sonuç itibari ile 2021-2022 eğitim öğretim yılına okullarımız ve öğrencilerimiz büyük problemlerle başlamıştır. Okulların zamanında yapılmaması ve güçlendirme çalışmasının geciktirilmesi ilimizin eğitimine bir darbedir. Birçok okulda sınıfların aşırı kalabalık olması fiziki mesafenin korunmasını zorlaştıracak ve hastalığın bulaşmasını kolaylaştıracaktır."
 

Bakmadan Geçme