Karavanpark, Bürokrasiye Takıldı

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, Elazığ Hakimiyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Karavanpark için Milli Emlak'a yazı yazıldığını, yer tahsisinin ardından hemen çalışmalara başlanacağını, Karavanpark ile Elazığ'ın turizm konusunda önemli bir yere kavuşacağını ifade etti.

Karavanpark, Bürokrasiye Takıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kübra Kabukçu/Geçtiğimiz aylarda MÜSİAD tarafından hayata geçirileceği açıklanan ancak bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmaması yönünde eleştiri alan  Karavanpark projesinde önemli bir gelişme yaşandı.

Geçtiğimiz gün Kanal Fırat canlı yayınında gündeme gelen ve sosyal medyada dile getirilen MÜSİAD'ın Karavan Park projesiyle ilgili olumlu bir adım atıldı. MÜSİAD Elazığ Şubesi, Özel İdaresi Hazar Gölü kıyısında Karavanpark için belirlenen alanların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden tahsisi için talepte bulundu.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programının canlı yayın konuğu olmuş programda MÜSİAD’ın Karavan Park projesinin gündeme gelmişti.

MÜSİAD 2021 yılında Elazığ’a Karavan Park yapılacağının müjdesini vermiş ama o günden bugüne kadar bir gelişme olmamıştı. Konuyu canlı yayında ele alan Furkan Dilaver, MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan’a sürecin neden yavaş işlediğini sormuş ve projenin Elazığ’ın turizmi için biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylemişti.

“BÜROKRASİYE TAKILMIŞ DURUMDAYIZ”

Bunun üzerine MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan ise “Sivrice’de İl Özel İdaresi’ne ait önemli yerler vardı. Onları tespit ettik. Raporlarımızı da hazırladık. Şu anki valimize de verdik. Özel İdare’de şu an Milli Emlak ile çalışmalarını yapıyor. Biraz bürokrasi maalesef ilimizde de ülkemizde de ağır gidiyor. Bürokrasiye takılmış durumdayız. Yakın zamanda da o bürokrasiyi çözersek karavan projesini de gerçekleştireceğiz. Şu an bürokrasi ile ilgili yazışmalar devam ediyor. Bürokrasi ağır gidiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Uzun bir süredir gelişme yaşanmayan Karavan Park projesiyle ilgili önemli bir adım atıldı. İl Özel İdaresi Karavan Park için belirlenen alanların tahsisi için Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne resmi yazı yazdı.

 

İL ÖZEL İDARESİ TAHSİS YAZISI GÖNDERDİ

İl Özel İdaresi tarafından yazılan yazıda; “İlimiz Maden İlçesine bağlı Gezin ve Plaj Köyü sahilinde bölge turizmine katkı sağlamak, ayrıca insanların ulaşım, konaklama ve yeme-içme gereksinimlerini kendileri çözme, değişik yerler görüp tanıması ve daha ucuza tatil yapması amacıyla herhangi bir ticari amaç gütmeksizin idaremizce rekreasyon ve karavan turizmi çalışmaları yapılması planlanmaktadır. Bahse konu rekreasyon uygulamaları ve karavan turizminin gerçekleştirilmesi adına; mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, Gezin Köyü sınırları içerisinde bulunan 163 ada 1-4-5 nolu parseller, 162 ada 10-13 nolu parseller, 160 ada 9-10 nolu parseller, 154 ada 77 nolu parsel ile Plaj Köyü sınırları içerisinde bulunan 147 ada 16 nolu parsel ve 149 ada 2 nolu parsellerin kurumumuza tahsis edilmesi hususunda; Gereğini bilgilerinize rica ederim” denildi.

YER TAHSİSİ BEKLİYORUZ

Yaşanan gelişmeler ile ilgili Elazığ Hakimiyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan,“Milli Emlak’a yazı yazıldı. Yer tahsisi için. Yer tahsisi gelir gelmez Karavanparkı, nasip olursa Hazar gölü etrafında gerçekleştireceğiz. Şehrimiz ve turizm açısında önemli bir yatırım.”dedi.

 

İLİMİZ TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM OLACAK

MÜSİAD Başkanı Gürkan,“Bildiğiniz gibi pandemi ile birlikte karavanpark tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir önem arz ediyor. Bizde bu yatırımı Elazığ’a kazandırmak istiyoruz. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra hemen çalışmaları hızlandıracağız. Sivrice ilçemiz içinde önem arz ediyor. Elazığ’a şimdiden hayırlı olsun.”dedi.

 

ELAZIĞ’IN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ

   Başkan Gürkan,“ MÜSİAD öncülüğünde  konaklama merkezlerinden birinin Elazığ’da olması için çalışmalara  başlamıştık. Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 38 şehir ilk etapta Karavan Park rotasına eklenecek şehirler olacaktı.  Bu proje kapsamında öncelikli olarak Sivrice, Maden ve Merkezde 20 nokta belirlenmişti. Sivrice’de Sürek, Güney ve Karaçalı bölgelerinde 8 lokasyon; Maden’de Gezin ve Plajköy’de  10 lokasyon, Merkez ise Şebgen köyünde ise  2 lokasyon tespit edilmişti. Sonuç olarak  karavan turizminin gerçekleştirilmesi adına; mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, Sivrice de bulunan bir alan  belirlendi. Tahsisi yapıldıktan sonra bu alan karavanpark için kullanılacak.”dedi.

ELAZIĞ DAHİL 38 ŞEHİR KARAVAN ROTASINDA

Başkan Gürkan,“Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Trabzon şehirleri, ilk etapta Karavan Park rotasına eklenecek şehirler olacak. Proje kapsamında; Karavan Park alanlarında, her karavan için 80 ile 100 metrekare park alanı, temiz su, atık su boşaltım yerleri, elektrik, çeşitli sosyal donatılar ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağı alanlar yer alacak.” dedi.