Kararsızlar 1. Parti

Muhalefetin çok samimi olmasalar da erken seçim söylemlerinin arttığı şu günlerde İdeaPolitik Enstitü tarafından dikkat çeken bir araştırma yapıldı.

Kararsızlar 1. Parti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 26 ili kapsayan araştırmada 1824 katılımcıyla "Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Anketten çıkan sonuca göre; şu an "Türkiye'nin en büyük partisi" kararsızlar olarak öne çıktı.

Araştırmaya göre bu pazar seçim olsa kararsızlar yüzde 25.5, boş oy kullanırım diyenler yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5.6, oy kullanmayacağım diyenlerin oranı ise yüzde 0.5 oldu.

Buna karşılık CHP yüzde 21.6 ile birinci parti konumunda yer alırken, AK Parti yüzde 21'lik oranla hemen arkasından geliyor.

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını söyleyenlerin oyu aritmetik dağıtıldığında ise CHP yüzde 35.2'lik oy oranına, AK Parti ise yüzde 34.3'e ulaşıyor. Üçüncü sırada yüzde 12.4 ile DEM Parti, dördüncü sırada yüzde 5.6 ile MHP, beşinci sırada yüzde 4.2 ile Yeniden Refah Partisi var. İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3.6 ve yüzde 3'lük oy oranıyla onları takip ediyor.

Bu ankette kararsızların ve sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 26’lara dayanmışsa, burada ciddi bir umutsuzluk ve siyaset kurumuna ciddi bir güvensizlik var demektir.

Ancak yine bu oran, şu an siyaset sahnesinde olan parti ve liderlere güvenilmediğinin ve bunların ülke sorunlarını çözmede yetersiz kaldıkları gerçeğini de ortaya koyuyor.

Bu anketi,  Ak parti başta olmak üzere tüm partilerin iyi tahlil etmesi gerekir. CHP’nin, ankette en çok oy alan parti olarak çıkması bu partinin umut olduğu anlamını getirmez. Zira CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi kendilerine gelen oyların önemli bir bölümü  kendi partilerine kızıp inat için CHP’ye verilen ödünç  oylar. Bu oyların gelmesi kadar gitmesi de oldukça kolay.

Bu ankette ortaya çıkan başka bir gerçek de insanların yeni bir parti ve lider özlemi… İşte burada akıllara yeni bir parti kuracağını ve bunu ekim ayında kamuoyuna duyuracağını açıklayan Yavuz Ağıralioğlu geliyor.

Söylemleri, sorunlara çözüm önerileri, topluma güven ve heyecan vermesi ile öne çıkan Yavuz Ağıralioğlu için siyasete girmek için çok uygun bir zaman. Ekimi bekliyoruz…