Kahvenin Hatırı, Fincanın Müzesi…

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın 'Müzeler Şehri Elazığ' projesi, belediyenin yanında sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla devam ediyor.

Kahvenin Hatırı, Fincanın Müzesi…
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Basın müzesi ile başlayan müzeler zincirine daha sonra Musiki Müzesi ve Hoca Hasan Hamam Müzesi eklenmişti. İzzetpaşa Cami karşısındaki eski Hükümet Konağı binasının yine Elazığ Belediyesi tarafından Kent Müzesi yapılma hazırlıkları devam ederken, Elazığ Turizm Kültür ve Tanıtma Derneği (ETUDER) tarafından Kahve Fincanı Müzesi açıldı.

 Müzede, Türkiye’nin birçok ilinden gelen bağışlarla toplanan 2023 fincan sergiliyor. Harput’ta kurulan ve Türkiye’de ilk olan müze, cumhuriyetin 100. yılında halkın ziyaretine açıldı.

Bu müzenin hayata geçirilmesinde geçmişte ilimiz turizmine önemli katlı ve projeleri olmuş emekli  İl  Kültür Müdürümüz sayın Ahmet Bulut’un emek ve katkısı büyük. Aylardan beri bu müzenin düzenlenmesi için çalışan Bulut, ilimiz ve ülkemizdeki isimlerden kahve fincanı bağışını alarak önemli bir başarı yakaladı.

Hakimiyet Gazetesi  olarak Harput’a çok önem verdiğimiz, şehir ekonomisine katkı sunulması amacıyla önemli bir potansiyele sahip değerlerimizin turizme kazandırılması konusunda  hassas ve bu hassasiyetten kaynaklı  biraz da sivri dilliyiz. Sivri dilli olmamız biraz da bazı kurumların ısrar ve inatla sürdürdükleri hantallıktan ve tembellikten kaynaklanıyor.

Buzluk mağarasının girişini hurda ve eski bir demir parmaklıkla kapatan, o alanın bakımını İŞKUR’un  TYP uygulamasıyla bile olsa sağlayıp ziyaretçilere açamayan bir zihniyet ve anlayış, elbette bizlerin sivri dilli olmamızı gerektiriyor. Zira çok basit adımlarla çözülebilecek sorunlar çözülmediği gibi bunun dert bile edilmediği bir sorumsuzluk ve duyarsızlık var bazı kurumlarımızda.

Şunu açıklıkla belirtelim ki Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Harput’taki projeleri olmasaydı Harput yine yarım saatte tüketilen ve büyük bir heyecanla gelenlerin hayal kırıklığı ile ayrıldığı bir merkez olmaktan öteye geçemezdi.

Son dört yılda yapılan proje ve hizmetlere artık Harput için 6 saat bile yetmiyor. Gezilmekle bitirilemiyor ve hayranlıkla ayrılıyor gelen turistlerimiz.

Birileri İstanbul Günlerinde sanki kendilerinin çok emeği, katkısı ve alın teri varmış gibi Elazığ’ın turizmi ile ilgili zafer kazanmış komutan edasıyla konferans verse de Harput’ta kimin ne yaptığını kimin de sırf edebiyat ve hamaset yaptığını biliyor. Kahvenin 40 yıl hatırı varsa, kahve fincanının da artık müzesi var. Başta Ahmet Bulut müdürümüz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.