'Hoş Geldin Kaos' Partileri

CHP, İyi Parti, DP, Gelecek, Saadet Partisi ve DEVA'dan oluşan Altılı Masa, tamamlanmak üzere olan çalışma grubu toplantılarının ardından seçimlere ilişkin önemli kararlar almaya başlayacak. Ön protokol metni, seçim beyannamesi ve cumhurbaşkanlığı adaylığı konularını çalışmaya başlayacak liderler, bir yandan da iktidara gelmeleri durumunda herhangi bir ayrım görüntüsü vermeden çalışmanın yollarını tartışıyor.

'Hoş Geldin Kaos' Partileri

Masayı oluşturan siyasi partilerin genel başkanlarından birinin Cumhurbaşkanı olması durumunda, diğer genel başkanlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Farklı bir ismin seçilmesi durumunda, istisnasız tüm genel başkanlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. 

Kabinede ise her partiye bir bakanlık verilecek ancak geriye kalanlar için eşit bölüşüm şartı aranmayacak. Öncelikle partilerin oy oranlarına bakılacak. Oranlara göre her partinin bakanlık sayısı belirlenecek. İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı veya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi önemli bakanlıklar, düşük oy oranına sahip partilere verilmeyecek.

Ne güzel bir paylaşım ve ne güzel bir iktidar hayali değil mi? Biri cumhurbaşkanı olacak liderlerin, diğerleri cumhurbaşkanı yardımcısı. Yetmedi herkese kafadan bir bakanlık, sonrasında da alınan oy oranına göre ekstra bakanlık.

Bu dengelemede HDP’ye hangi bakanlığın verileceği çok dillendirilmiyor  ama masada bu partinin de önemli ve hatta belirleyici bir ağırlığı ve etkinliği var.

Hadi diyelim tüm bu pazarlıklarda da sorun olmadı ve hükümet böylesi bir denklemle kuruldu. 6 ve artık 7’ncisi görünen bir kabineden nasıl bir hizmet sadır olacak, Saadet, CHP’nin getireceği LBGT ve İstanbul sözleşmesinde nasıl bir tavır belirleyecek, HDP’nin dayatmalarına İyi Parti ne diyecek, Amerikalı ekonomik danışmanının önerilerini  Babacan nasıl sineye çekecek ve Suriye ile görüşme adımlarını  Davutoğlu nasıl göğüsleyecek varın siz düşünün.

Kısaca seçimlerden sonra Millet ittifakı kazanırsa Tarkan’ın “geççek” şarkısıyla “hoş geldin kaos” partileri ve eğlenceleri sürüp gidecek…