Hızlı Ama Denetimsiz

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Elazığ'da bina yıkımları hız kazanarak devam ediyor. Kent genelinde başlatılan yıkım ve yapım çalışmaları aralıksız sürerken, bazı mahallelerde yıkılmayı bekleyen binalar tehlike saçmaya devam ediyor.

Hızlı Ama Denetimsiz
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Hakimiyet Gazetesinin devamlı gündeme getirdiği ve yıkılmayı bekleyen hasarlı binaların tehlike saçtığı haberlerinin üzerine, il genelinde gözle görülür bir şekilde yıkım çalışmalarına hız verildiği ve çalışmaların sürdüğü gözlemleniyor.

İNSANLAR TEDİRGİNLİK YAŞIYORDU

Yıkılmayı bekleyen binalar, artık madde bağımlılarının buluştuğu alan olmaya başlamış ve insanları tedirgin edecek yerler haline gelmişti.  Cadde üzerinde bulunan ağır hasarlı binalar madde bağımlıları tarafından çıkartıldığı iddia edilen yangınlar ile gündeme gelmiş ve kamuoyunu meşgul etmişti.

Elazığ şehir merkezindeki en önemli noktası konumunda bulunan,   insan ve araç trafiğinin yoğun olarak yaşandığı cadde ve mahallelerde   yıkılmayan binalar nedeniyle tedirginlik yaşanırken, bir çok vatandaş ise yaşanan duruma tepki gösteriyordu.

HIZLI FAKAT DENETİMSİZ

Son zamanlarda özellikle il merkezinde bulunan hasarlı binaların yıkımlarına hız verilirken, denetimsiz yıkımlar ise halen sürüyor. Özellikle yıkım esnalarında yeteri derece de su kullanılmaması, insan sağlığını tehdit ederken, mahalle de yaşayan vatandaş ve esnaflarında tepkisini çekiyor. Öte yandan yıkımların hem bölge esnaflarını hem de vatandaşları mağdur edecek şekilde günlerce devam etmesinden de oldukça rahatsız olan Elazığlılar, yıkımların denetlenmesini istiyor.

SAĞLAM BİNALAR ZARAR GÖRÜYOR

Özellikle son günlerde sosyal medya da sürekli paylaşılan binaların yıkımları esnasında hiçbir şekilde güvenlik önlemi alınmaması ve sağlam binaların da zarar görmesi  tepki çekiyor. Hasarlı binaları yıkarken yan tarafta bulunan ve sağlam olan binaların zarar görmesi de gösteriyor ki yıkımları alan bazı firmaların bu konuda uzman olmadığı ve uygun tekniklere göre yıkımları yapmadığı.

DOĞRU YIKIM TEKNİKLERİ UYGULANIYOR MU?

Kamuoyuna yansıyan görüntülere rağmen yapılan yıkımların tedbirsiz ve denetimsiz bir şekilde ilerlemesi hem trafiği ve günlük yaşamı etkilerken, yetkililerinde bu konuda ciddi önlemler alması gerektiğini gözler önüne serdi. Özellikle yıkımları alan firmaların ne kadar tecrübeli olduğu ve yıkımları tekniklere  uygun yapıp yapmadığı denetlenmeli ve kurallara uymayan firmalara ciddi cezalar kesilmeli.