Heyecanlı Ama Seviyeli Yarış

31 Mart tarihinde gerçekleştirilecek yerel yönetim seçimlerinde gönül verdikleri ve hizmet edeceklerine inandıkları partilerden aday adaylığında bulunan kişilerin müracaatları sürüyor. Her aday adayı, aday olma yönünde heyecanlı bir gayret ortaya koymakla birlikte polemiğe girmeden ve diğer isimlere zarar verecek söylemlerden uzak durarak, sadece kendi projelerini anlatarak halkın karşısına çıkmayı tercih ediyor

Heyecanlı Ama Seviyeli Yarış
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ak Parti'de 7 Kasım'da başlayan aday adayı müracaatları 17 Kasım'da bitecekti ancak il başkanlarının başvuru ve talebiyle son başvuru tarihi değişti. Buna göre 7 Kasım'da başlayan ve 17 Kasım'da bitmesi planlanan müracaatlar 22 Kasım'a kadar uzatıldı. Bu uzatmayla birlikte aday adaylığı müracaatlarında ciddi bir artış yaşandı. 

TEMAYÜL 26 KASIM’DA 

22 Kasım Çarşamba günü saat 19.00'a kadar uzatılan aday adaylık müracaatının ardında tüm ülkede eş zamanlı olarak “Teşkilat Temayül Yoklaması” yapılacak. Başkasının yerine ve mükerrer oy kullanımının önüne geçmek amacıyla ilk kez dijital ortamda yapılacak Temayül yoklaması,  26 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

TEMAYÜL YOKLAMASINDA KİMLER OY KULLANACAK?

Elazığ’da 26 Kasım Pazar günkü yapılacak temayül yoklamasında şu görevdekiler oy kullanacak;

1) Parti Üyeliği devam eden Genel Merkez Parti Kurucu Üyeleri (İkamet ettiği ilde) 

2) İl Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri (Asıl)

3) İl Disiplin Kurulu Başkan ve Üyeleri (Asıl)

4) İl Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan ve Üyeleri (Asıl)

5) İl Kadın Kolları Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri (Asıl)

6) İl Gençlik Kolları Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri (Asıl)

7) Parti Üyeliği devam eden ve aday adayı olmayan geçmiş dönem İl Başkanları (En son görev yapmış oldukları ilde)

8) Merkez İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri (Asıl)

9) Merkez İlçe Belediye Meclis Üyeleri

10) Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyeleri

11) Merkez İlçeye Bağlı Belde Başkanları (3 Kademe)

12) Merkez ilçeye Bağlı Belde Belediye Başkanları

13) Merkez İlçe Mahalle başkanları (Ana kademe)

14) Parti Üyeliği devam eden ve aday adayı olmayan geçmiş dönem Merkez İlçe Başkanları 

15) Parti Üyeliği devam eden ve aday adayı olmayan 22, 23, 24, 25, 26 ve 27. dönem Milletvekilleri (En son seçilmiş oldukları ilde)

Heyecanlı Ama Seviyeli Yarış

HEYECAN BAŞLADI 

Tüm ülkede olduğu gibi Elazığ genelinde de 31 Mart tarihinde yerel seçimler gerçekleştirilecek.31 Mart tarihinde Elazığ’da yaşayan insanlarımız başkanlarını ve muhtarlarını seçmiş olacak. 

Elazığ Belediye Başkanlığı seçimleri ise ayrı bir önem taşıyor.  Katılımın yüksek olacağı tahmin edilen seçimlerde vatandaşlar sandık başına giderek, belediye başkanlığı için oy kullanacak.

SEVİYELİ BİR KAMPANYA YÜRÜTÜLÜYOR

İlimizde Elazığ Belediye Başkan aday adaylığına başvuran isimlerin ise seviyeli bir seçim dönemi geçirmeleri gözden kaçmıyor.  Aday adayları gönül verdikleri partilere başvuru yaparak hem kendilerini tanıtıyorlar hem de projelerini anlatıyorlar. Her bir aday adayı bu şehre ve şehrin insanına yönelik özellikli ve kayda değer projelerle halkın karşısına çıkıyorlar. 

SOSYAL MEDYA YARIŞI 

Seçim kampanyaları çevreci bir yaklaşımla cadde ve sokaklarımız kirletilmeden ve özellikle insanları rahatsız edecek şekilde aşırıya  kaçmadan gerek görsel gerekse yazılı seçim çalışmalarının yapılması takdir topluyor.  Bu uygulama ile hem çevre kirletilmiyor hem de önemli oranda bir tasarruf yaşanıyor. Aday adaylarının kendilerini ve projelerini tanıtmak için çalışmalar her ne kadar televizyon, radyo ve gazeteler üzerinden yürütülüyor görülse de asıl propaganda sosyal medyada kendini gösteriyor. Televizyon izlemeyen, gazete okumayan büyük bir kitle siyasi hareketliği ve adayların söylemlerini sosyal medyadan takip ediyor.

ADAY ADAYLARI SAHA ÇALIŞMALARI YAPIYOR 

Sosyal medyayı kullanmada adayların başarılı olduğu görülüyor.  Klasik söylemlerin dışına çıkan belediye başkan aday adayları, birçok konudaki mesajlarını sosyal medya üzerinden vermeyi başardılar.  Bazı aday adayları hala televizyon programı yapmamakla birlikle televizyona çıkan aday adayları da daha çok projelerini anlatma, şehrin sorunlarını çözebilecek bir donanım ve birikim ortaya koyarak halkta iyi bir izlenim bırakabilme amacıyla önemli bir gayret ortaya koyuyorlar.

SADECE BAŞKAN DEĞİL, ŞEHRİN GELECEĞİ OYLANACAK

Seçmenler, Belediye başkanı seçerken partisi ile birlikte bu görevde ehliyet, liyakat ve geçmişte ortaya koyduğu başarılara bakarak tercihini kullanacak. Bu açıdan yerel seçimlerde parti ile birlikte adayın vizyonu, ufku ve geleceğe yönelik projeleri de önem kazanıyor.
Bu açıdan seçmenler,  seçim döneminde projelerini anlatan, geçmişteki başarı hikâyeleri olan, her kesim  tarafından ilgi görmüş ve halkta karşılığı olan adaylara oy verecek. 31 Mart yerel seçimleri, şehrin kaderinin, kentsel gelişim, ekonomi, sosyal ve kültürel hizmetlerle birlikte yönetim gibi birçok parametrelerin dikkate alınıp ona göre aday tercihinde bulunacağı bir seçim olarak da önem taşıyor.

ADAY PROFİLLERİ YÜKSEK

Elazığ’da yerel seçimler de  aday olmak için partilerinden aday adaylık başvurusunda bulunan kişilerin profilleri de oldukça önem taşıyor. Her biri kendi alanlarında uzman olan aday adaylarının birbirlerine  karşı saygı ve sevgi çerçevesinde tatlı yarışları da halk tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

ADAYLAR NE ZAMAN NETLEŞİR?

Ak Parti’de müracaatların 22 Kasımda son bulmasının ardından Genel Merkez, aday adaylarıyla ilgili olarak il ve ilçelerde anket çalışmaları yapacak.

Temayül ve son yapılan anket sonuçlarıyla birlikte Genel Merkezin daha önce yaptığı memnuniyet anketleri, kamuoyu yoklamaları ve kanaat önderlerinin görüş ve önerilerinin yer aldığı raporlar birleştirilerek alt komisyonlara gönderilecek. Alt komisyon kendilerine verilen kıstaslar çerçevesinde değerlendirmelerini yaparak aday adayı sayısını üçe indirip üst komisyona gönderecek.

ARALIK AYI ORTALARINDA NETLEŞİR

Alt komisyonda elenerek üç isme indirilen aday adayları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan üst komisyonda değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak ve Genel Başkan Vekilleri Efkan Ala, Mustafa Elitaş,  Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in katılacağı üst kurulda adaylara son şekli verilerek aday netleşmiş olacak.

Bu sürecin Kasım ayı ortalarını bulması bekleniyor. Adayları kesinleşen illerin Belediye başkan adayları gruplar halinde kamuoyuna duyurulacak.

Tüm adayların açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ocak ayı sonunda 2024 yerel yönetimler manifestosu açıklanacak.

Bunun ardından her Belediye başkan adayı da kendi il ve ilçesine yönelik projelerini kamuoyuna duyuracak.