Görür'den İstanbul Depremi Yorumu: Bu İlçeye Dikkat!

Bursa Gemlik'te meydana gelen ve İstanbul dahil birçok ilde hissedilen 5.1 şiddetindeki depremle ilgili bir değerlendirmede bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Görür'den İstanbul Depremi Yorumu: Bu İlçeye Dikkat!

Marmara Denizi'nde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Prof. Dr. Naci Görür çok sayıda ilden hissedilen depremle ilgili sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

"DEPREMİ KUZEY KOLDA BEKLİYORUZ"

Depremin Zeytinbağı Fayı'nın Gemlik Körfezi içindeki kısmında meydana geldiğini belirten Görür. "Bu fay Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay kolu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz" dedi.

GEMLİK İÇİN UYARIDA BULUNDU

Açıklamasının devamında Gemlik için uyarıda bulunan Görür, "Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik'te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir.Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.