Elazığlı Prof'un Sancısı Ne?

Bir dönem Ülke Tv'de Turgay Güler'in sunduğu Sıra Dışı Tarih programına sık sık konuk olan ve hamaset yaptığı ve gerçekleri saptırdığı gerekçesiyle programlara davet edilmeyen hemşerimiz Prof. Dr. Mehmet Çelik, şimdilerde Malatya'da Elazığ aleyhine sarf ettiği cümlelerle gündemde.

Elazığlı Prof'un Sancısı Ne?

Malatyanethaber haber sitesinde yer alan habere göre Malatya'nın fethinin 922. kutlama yılı programında konuşan ve daha önce de Malatya'da konferanslar verdiğini hatırlatan Çelik, "İki sene oldu Malatya’da konferans vermeyeli. Pandemi araya girdi. Daha önce Malatya'da konferanslar vermiştim. Malatya benim için kendi şehrim. Zaman zaman Elazığlılar kendi aralarında konuşunca; "Ya bu Malatyalı mı?" diyorlar.  Malatya gerçekten, ülke için yetiştirdiği fikir akımlarıyla gerek siyasetçiler gerek ekonomisi gerek şehrin güzelliği açısından Elazığ'ın boy ölçüşemeyeceği bir şehir. Bu yüzden hasetlik var. O nedenle Elazığlıların dediklerini çok ciddiye almayın.” diyerek yeni bir tartışmanın kapısı açtı.

24 Ocak 2020 depreminde Malatya’nın Elazığ’a, 6 Şubat depreminde ise Elazığ’ın tüm kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarının Malatya’ya seferber olup bir saat içinde yardıma  yetişen bu iki şehir için Prof.Dr. Çelik’in söyledikleri çok anlamsız kalıyor.

Peki, bu gerçeği kendisi de çok iyi bilmesine rağmen Çelik neden bu cümleleri kuruyor. Bunun sebebi, konuşmanın satır aralarında belli. Prof.Dr. Çelik,  Elazığlı olduğu için bu şehrin halkı kendisini çok iyi tanıyor, sicilini ve özelliklerini biliyor. Bu sebeple bu şehrin hiçbir kurumu ve üniversitesi kendisine konferans davetinde bulunmuyor, böyle bir teklifi aklından bile geçirmiyor. 

Prof.Dr. Çelik’in şehirde bir dostu var ve o dostu da her geldiğinde zoraki ziyaretler yaptırarak gündemde tutmaya çalışıyor ancak bu gayretler de çok karşılık bulmuyor. 

Malatya’ya konferans için gitmiş olmanın “tamamen  duygusal” lığının  ruh haliyle olaya bakıyor ve Malatya’yı göklere çıkartıp Elazığ’ı gerililik ve hasetlikle suçlayarak Malatyalıların gözüne  girmeye çalışıyor aklınca. Elazığ’da hasetlik olduğundan dem vurup “onları ciddiye almayın” diyerek de mensubu olduğu şehre resmen hakaret ve haksızlık ediyor.

Hoca iyi bilsin ki, Malatya’nın gelişmesi ve kalkınmasından her Elazığlı gurur duyar ve mutlu olur. Bilir ki komşuları gelişmiş bir şehir de gelişir ve kalkınır. Bu gerçekten hareketle her bir Elazığlı, Malatya’nın kalkınmasını değil hasetlik, mutlulukla karşılar.
Peki, Prof.Dr. Çelik’i bu cümleleri sarf etmeye iten sebepler ne? Önce hocayı biraz tanıyalım.

İlahiyat Fakültesi mezunu olmasına rağmen bu kimliği ile öne çıkmak yerine tarihçi kimliğini öne çıkaran,  geçmişte Fırat Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyesi olan, Celal Bayar Üniversitesi'nde Profesör unvanını alan Prof. Dr. Mehmet Çelik, 2016 yılında ise ANKA Teknoloji Üniversitesi Rektörü olarak atanmış ancak ve ne hikmetse rektör olarak atanmasından kısa bir süre sonra bu üniversite kapanmıştı.

Akademik camiada saygınlığı kalmayan, rektörü olduğu üniversite bile kapanan  ve  katıldığı TV programlarına artık davet edilmeyen eski şöhret hocamız, tıpkı yaşlanınca unutulmuş ve bir kenara itilmiş sanatçı kompleksine girmiş olacak ki yeniden gündeme gelmek adına böylesi bir çıkış ve bu sözleriyle Elazığ’dan intikam alma ve yürek soğutma yöntemini seçmiş.

Bizler, Prof.Dr. Mehmet Çelik’in bu cümlelerine kendisini iyi tanıyanlar çok şaşırmadı. Ama şehirde şaşıranların olduğunu gördük. Hocamız, bu düşünceleri için Elazığlılardan özür dilemediği sürece de bu şehre her geldiğinde  itibar görmeyeceğine göre artık konuşma sırası Prof. Dr.Çelik’te…