Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın Müzeler Şehri Elazığ Projesi kapsamında Hoca Hasan Hamam Müzesi'nin açılışı yapıldı.

Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı

Elazığ Belediyesi tarafından kadim medeniyetler merkezi Harput’ta bulunan yaklaşık 4 asırlık Osmanlı Dönemi'ne ait Hoca Hasan Hamamı, restorasyon çalışmalarının ardından müzeye dönüştürüldü. Harput girişinde görkemli kubbesiyle ve gösterişli mimarisiyle ziyaretçileri karşılayan Hoca Hasan Hamam Müzesi, tarihsel serüveni içerisindeki hamam kültürünü gelecek nesillere aktaracak.
Hoca Hasan Hamamı’nın açılışı gerçekleştirilen tören ile yapıldı. Mehteran gösterisi ile başlayan tören daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı

Harput Muhtarı Zülküf Demirpolat konuşmasında Başkan Şahin Şerifoğulları’na Harput’a yaptığı projelerden dolayı teşekkür ederek: “Sayın Başkanım birileri konuşur birileri yapar. Başkanım sizlerin Harput’a kazandırmış olduğunuz bu eserlerden dolayı sizlere teşekkür ederim. Başkanım seçim döneminde koşmanıza gerek yok Elazığ’a devamında yapacağınız projeleri düşünün bence.” Dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları açılış konuşmasına şu sözlerle başladı:
Kıymetli konuklar, Kadim medeniyetiyle ilim ve irfan merkezi olan Harput’umuza çok yakışan bir değer olarak şehrimize armağan ettiğimiz Hoca Hasan Hamam Müzesinin açılış törenine hoş geldiniz, şerefler verdiniz. 
Sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.”

Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Başkan Şerifoğulları, Harput’a yapılan hizmetlerden bahsederken şu ifadeleri kullandı:
“İşte bugün geldiğimiz noktada Elazığ’ımıza çok kıymetli kazanımlar sağlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Elbette kadim medeniyetler merkezimiz, kıymetli hazinemiz Harput’umuzda herkesin hayranlık duyduğu muhteşem bir dönüşümü başlattık. Mazimizden aldığımız ilhamla Harput’ta adeta zaman yeniden akmaya başladı. Bu kadim beldenin unutulmuşluğundan, yalnızlığından sıyrılarak tıpkı mazisindeki gibi yaşayan bir şehir olması adına gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Görüyoruz ki bugün Harput’umuz artık mahsun değil. Harput’umuz kazanımlarıyla artık sadece hemşehrilerimizden değil il dışından gelen konuklarımızdan da hayranlık topluyor. Bu kutlu beldeyi şanına yakışır bir şekilde şaha kaldırmak adına çok kıymetli çalışmalar gerçekleştirdik. Harput’umuzun turizm potansiyeline değer katan Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terasını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı

“MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ PROJEMİZ DOĞRULTUSUNDA HER BİRİ AYRI BİR DEĞER OLAN ÜÇ MÜZEMİZİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

Harput’umuz açısından önemli bir değer olan tarihi Harput-Hüseynik Yolu’nu, seyir terasları ve sosyal donatılarıyla turizme kazandırdık. Harput’un girişinde yer alan beş adet tescilli konağı Belediye Konukevi olarak hizmete sunduk. Harput’un sivil mimarisini yansıtan 19. yüzyıla ait önemli bir eser olan Sunguroğlu Konağı’nın bodrum katını, sergi salonu olarak hizmete açtık. İnanç turizmi açısından tarihi camileriyle de ön plana çıkan Harput'umuzda 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahmet Bey Cami’sini restorasyon çalışmalarıyla yenileyerek, ibadete açtık. Harput’umuzdaki geleneksel mimari dokuya uymayan tescilsiz yapıları, tarihi ve kültürel dokuya uygun hale getirmek için cephe iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Harput’u ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara yönelik Turizm Danışma Ofisi oluşturduk. Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan kadim şehir Harput’umuzun, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle hazırladığımız ve şehrimiz adına çok önemsediğimiz Müzeler Şehri Elazığ Projemiz doğrultusunda her biri ayrı bir değer olan üç müzemizi şehrimize kazandırdık. Basın tarihine ışık tutan ve basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı Basın Müzesi ile Türk müziğinde istisnai bir yere sahip Harput musikisinin tüm unsurlarıyla yaşatıldığı Harput Musiki Müzesini hizmete sunduk. “ 
“Ve bugün maziden atiye bir köprü olarak değerlendirdiğimiz ecdad yadigarı tarihi bir yapıyı Harput’umuza, geleceğimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 
Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan bu yapıyı virane halinden alarak bir gerdanlık misali Harput’umuza kazandırdık. Osmanlı dönemine ait 385 yıllık maziye sahip bu yapının restorasyon çalışmalarını 2021 yılında başlattık. İlmek ilmek büyük bir titizlikle aslına uygun olarak restorasyonunu gerçekleştirerek, bugün hayranlık uyandıran muhteşem bir esere dönüştürdük. Bu tarihi yapıyı bir medeniyet merkezi olan Harput’umuzun hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürdük. 
Ayrıca tarihi Hoca Hasan Hamamı çevresinde istimlak çalışması gerçekleştirerek, tarihi dokuya uymayan yapıların yıkımını gerçekleştirdik. Bu alanda komple bir peyzaj çalışması yaparak bu alanı Balakgazi Parkı ile bütünlük oluşturacak şekilde bir dinlenme alanı olarak hizmete sunduk.”
“İşte bugün kadim medeniyetimizin bize emanet ettiği eserleri koruyarak kent hafızamıza kaydedip geleceğe taşımanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 
İnanıyorum ki Harput’umuz daha nice güzel hizmetlerle gelecek yolculuğunu sürdürecek ve Türkiye'nin en önemli turistik destinasyonları arasında yerini alacaktır.”

“TÜM GÜCÜMÜZLE GEÇMİŞİN İHYASI GELECEĞİN İNŞASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

“Bu kıymetli eserin proje ve icra aşamasında, sanat yönetmeninden arkeoloğuna, uluslararası uzman küratöründen, sanat tarihçisine güçlü profesyonel bir ekiple çalıştık.  Emek harcayan tüm arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Şehrimize kazandırdığımız her eser geleceğimize, insanımıza vefamızın tecellisidir. Vakit, çocuklarımız için gençlerimiz için geleceğimiz için güçlü bir Elazığ için gece gündüz demeden hizmete devam vaktidir. Rabbim, yar ve yardımcımız olsun. Bu kıymetli eser bugünümüze ve geleceğimize hayırlı olsun.”

Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı
Elazığ'ın Yeni Değerinin Açılışı Yapıldı