Elazığ, Haritada Yer Almadı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de meydana gelen doğa kaynaklı afetleri kayıt altına alarak afet risk haritası çıkardı.

Elazığ, Haritada Yer Almadı!

Doğu Karadeniz’in yüksek kısımları ile Doğu Anadolu bölgesi son 55 yılın en sert kışlarından birini yaşıyor. Artvin’in Şavşat ilçesinde kar 2 metreyi buldu. Bir yandan Çığ, diğer yandan   Heyelan riski bulunan Artvin’in Şavşat ilçesinde, bir iş makinası çığ altında kalırken, Borçka da ise toprak kayması meydana geldi.

Toprak kayması sonucunda dağdan kopan kayalar şan eseri evlere çarpmayarak büyük bir facianın önüne geçti. AFAD, Afet Risk Haritasını Çıkardı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye’de meydana gelen doğa kaynaklı afetleri kayıt altına alarak afet risk haritası çıkardı.

Bu haritaya göre Türkiye’de 2021 yılında 107 sel/su baskını, 66 orman yangını, 16 kar/tipi, 39 heyelan meydana gelirken, Karadeniz bölgesi aşırı yağış ve heyelan ile Ege ve Akdeniz ise orman yangınları ile mücadele etti. Proje kapsamında yaklaşık 300 teknik personel arazide incelemelerde bulundu ve bugüne kadar toplamda 34 bin 593 heyelan, 4822 kaya düşmesi ve 880 çığ, 604 obruk olayı kayıt altına alındı. Heyelan, kaya düşmesi ve çığ afetleri için ulusal çapta tamamlanan duyarlılık haritaları TUCBS (Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemleri) kapsamında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üzerinden tüm kurumların kullanımına sunuldu.