Elazığ Dahil 11 İlde Konut Rezerv Konut Alanları Belli Oldu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, depremden etkilenen Elazığ dahil 11 ildeki konut çalışmalarıyla ilgili, 'Bütün illerimizde potansiyel rezerv konut alanları belirlenmiş durumda. Başladığımız tüm rezerv konut alanlarında en az 500 metre fay hattından uzak kalacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz' dedi.

Elazığ Dahil 11 İlde Konut Rezerv Konut Alanları Belli Oldu

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde açıklamalarda bulundu. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, depremden etkilenen Elazığ dahil 11 ildeki kalıcı konut çalışmaları, yapılması planlanan konutların detaylarıyla ve zemin etüt çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

"133 BİN KONUTUMUZDA CİDDİ HASAR, CAN KAYBI YADA YARALANMA YOK"

Deprem bölgesindeki 133 bin TOKİ konutunda ciddi hasar, can kaybı ya da yaralanma olmadığını açıklayan Bulut, "Depremden etkilenen 11 ilde 133 bin konutumuz vardı. Bu konutlarımızda hasar olan binalarımız oldu ama herhangi bir yıkım meydana gelmedi. Herhangi bir can kaybı ya da yaralanma söz konusu olmadı" ifadelerini kullandı.

"DEPREM BÖLGESİNDEKİ İLLERİMİZDE POTANSİYEL REZERV KONUT ALANLARIMIZI BELİRLEMİŞ DURUMDAYIZ"

Deprem bölgesindeki bütün illerde rezerv konut alanlarını belirlediklerini de açıklayan Bulut, "Yine bu disiplinle ilk günden itibaren yer seçimlerine başladık ve bütün illerimizde de potansiyel rezerv konut alanlarımızı şu anda belirlemiş durumdayız. Buralarda sondaj çalışmaları, zemin etüt çalışmaları ve jeolojik etüt çalışmalarına devam ediyoruz. Bizim zaten her il ve ilçe için daha önceden belirlenmiş olan yerlerimiz mevcuttu. Yani sahada hemen işleme başlayabileceğimiz alanlarımız da mevcuttu" ifadelerine yer verdi.

"FAY HATTINA EN AZ 500 METRE UZAK KALMAK SURETİYLE ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ"

Bölgede fay hattına uzaklığı çok önemsediklerini ve minimum uzaklığı 500 metre olarak belirlediklerini de belirten Ömer Bulut, "Depremlerde bizlere en çok olumsuz etkileyen hususların en başında fay hattı ve fay hattının sakınım bandı geliyor. Teknik açıdan fay hattına 50-100 metreye kadar yakınlığa izin verilse dahi biz TOKİ olarak bugün başladığımız bütün rezerv konut alanlarımızda fay hattına en az 500 metre uzak kalmak suretiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. İkinci olarak da zeminin hem taşıma gücü açısından, hem sıvılaşma açısından hem de yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yerlerden kaçmak suretiyle daha çok zemini sağlam olan kayalık ya da kireç taşı olan bölgelerde uygulamalarımızı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"FAY HATTINA UZAKLIK, ZEMİN-KAT YÜKSEKLİĞİ VE TÜNEL KALIP SİSTEM 3 ANA FAKTÖR OLACAK"

Yapılacak konutlarda 3 ana faktöre dikkat edileceğini söyleyen Bulut, "Bir kaçındığımız konuda yüksek yapılaşma. Zaten son 250-300 bin konutta zemin +3, +4 ya da +5 yapılaşma olmuştu. Bu depremde 3 tane öne çıkan faktör var. Zemin fay hattına uzaklık ve kat yüksekliği. Bir de buna TOKİ'nin tünel kalıp sistemi ile yapmış olduğu, yani taşıyıcı elemanlarının güçlü olduğu sistemi eklediğimiz zaman sürekli başladığımız projelerimizin teknik uygunluğu da ortaya çıkmış oluyor" ifadelerini kullandı.