Elazığ'da İkinci El Araç Satışları Durdu Mu, Araç Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Artan faiz oranları, bankaların kredileri durdurması ikinci el araç satışını nasıl etkiledi? Galerici Soner Aytekin ikinci el satışlardaki son durumu değerlendirdi.

Elazığ'da İkinci El Araç Satışları Durdu Mu, Araç Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Sıfır araçların bayilerde yeterince bulunması, alınamayan krediler nedeniyle ikinci el araç satışlarında ciddi bir düşüş yaşanırken  ikinci el araç satışı yapan galerici esnaflarımızdan Soner Aytekin piyasadaki son durumu  anlattı. Aytekin, “ Araç satışlarımız ciddi bir şekilde düştü. Düşme sebebi otomobil satışları ile ilgili genel düzenlemelerden sonra bayilerden araç bulunurluğu arttı. 0 ya da sıfıra yakın araçlarda 2 ay öncesine kadar köpük diyeceğimiz   gereksiz bir fiyat artışı söz konusuydu.  Bayilerde araçların bulunmaya başlamasıyla birlikte bu gereksiz fiyat artışları ortadan kalktı. Faizlerin artması ve kredi çekimlerinde ulaşama ya da zorluklar ciddi bir şekilde etkiledi. Müşterilerimize kredi çektiremiyoruz. Bankalardan büyük çoğunlukla red cevabı geliyor ya da gelen kredi miktarı müşteriyi ve bizi tatmin etmiyor. Yapılan düzenlemeler doğru ama; bize göre yetersiz kalıyor. Ticaret Bakanlığımızın daha ciddi düzenlemeler yapmasını istiyoruz. Sektörle uzaktan yakından alakası olmayan birçok kişi özellikle pandemi süreci ve sonrasında araba alıp satmaya başladılar. Bu da bizim rekabet etme gücümüzü çok ciddi bir şekilde engel oluşturdu.  Bu konuda önleyici tedbirler almasını istiyoruz.  Biz galericiler olarak nasıl  farklı sektörlerdeki kişilerin işlerini  yapmıyorsak başkalarının da bizim işin yapmalarını önüne geçilmesi gerekiyor.

Elazığ'da İkinci El Araç Satışları Durdu Mu, Araç Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

PİYASADAKİ CANLANMA KREDİLERE BAĞLI

Satışlardaki durgunluğun bir süre daha devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getiren Aytekin “  Yerel seçimler öncesi piyasaların yeniden canlanacağını satışların artacağı yönünde öngörümüz var.  Bununla birlikte bankaların yeniden kredi vermeye başlaması sürece mutlaka olumlu yönde etkisi olacaktır. Yoksa pek fark olmayacaktır. Vatandaşlar nakit sıkıntısı çekiyor  ya da kredi alması durumda alacağı aracın hem daha üst modelini almaya düşünüyor hem de  alacağı araçlar arasında seçeneklerin artmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

İKİNCİ EL ARAÇ ALACAKLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Vatandaşların araç alırken belirli yerlere ya da tanıdıkları kişilere öncelik vermesini isteyen Aytekin “ Öncelikle ekspertiz yapmadıkları bir aracı kesinlikle almasınlar. Karşılarında muhatap bulabilmeleri için şahıslardan ziyade esnaflardan almalarını öneririm. Geriye dönük bir sorun çıktığında karşılarında muhatap bulabilirler. İnternet üzerinden  araç alımlarında 3-5 gün sonra bir arıza çıktığında gidebilecekleri bir yer yok.

DOLANDIRILMA RİSKİ

İnternet üzerinden araç satımlarında ciddi bir şekilde kapora alımları var. Konuşulan telefonlara bir iki gün sonra ulaşılmıyor. Kapora dolandırıcılığı çok fazla, miktarı da az tuttuklarından  çoğu vatandaş hukuki bir süreç başlatmak için uğraşmıyor.

SARI SİTEDEKİ FİYAT OLUŞUMU GERÇEĞİ YANSITIYOR MU?

Aytekin “Son bir iki yıldır bayilerde araç  yok ya da var yok diyelim. Bayiler her yok çektiğinde liste fiyatının üzerinde satıcılar fiyatlar telaffuz etmeye başlıyorlar. Örneğin; bir yaşındaki bir araba bayideki sıfır liste fiyatının %10 hatta %15 üzerinde satılıyor. Bu da ciddi anlamda gerçek olmayan piyasada fiyatlar oluşmasına neden oluyor. Fiyat oluşturulurken vatandaşlar sarı sitedeki ilanları baz alıyor. Oysa satacakları arabanın emsallerine ya da başka modellerdeki araçlarla da kıyaslama yapması gerekiyor. Örneğin; alacağı araç  700 bin lira başka modelde aynı tarzda bir araç 650 bin olup ondan daha kaliteli olabiliyor. Vatandaşlar sadece kendilerini sarı siteye endeksledikleri için yanılmalar oluyor. Eğer aracının gerçek değerini yazmamışsa o siteye koyup da istediği fiyata satan çok az kişi oluyordur.  Bu da vatandaş da hayal kırıklığı yaratacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.