Elazığ'da Efsane Olmak İçin Engel Tanımayanlar

Elazığ Belediyesi engelli bireylerin kişisel donanımlarının zenginleştirmesine farklı hizmet ve organizasyonlarla katkı sağlamaya devam ediyor.

Elazığ'da Efsane Olmak İçin Engel Tanımayanlar

Unutulmamalıdır ki engel olarak görülen hiçbir şey, söz konusu bir amacı gerçekleştirmekse engel değil! Bunu en iyi kanıtlayanlardan bazılarını tanımaya ne dersiniz?

Elazığ Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi sporcuları, Elazığ’da düzenlenen satranç turnasına ilişkin düşüncelerini Hakimiyet Gazetesi’ne açıkladılar.

Elazığ'da Efsane Olmak İçin Engel Tanımayanlar

“ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Hüsamettin Doğan yaptığı açıklamada: “60 yaşındayım. 2002 yılına kadar %50 görüyordum. İktisat Fakültesi mezunuyum. Özel bir şirkette personel müdürü olarak çalıştım.2002 yılında % 10 görme oranım düştü. Emekli oldum. Tavuk karası denilen bir hastalıkla mücadele ediyorum. Görme oranım çok az ama hayattan kopmuyorum eve mahkum olmak istemiyorum. Beyin jimnastiği yapıyorum, satranç oynuyorum, engelsiz yaşam merkezine gidiyorum yani boş durmuyorum. Turnuvada bize her türlü kolaylık sağlandı. Kesinlikle zorlanmıyoruz. Hakemlerimiz çok yardımcı oluyor bize. Satranç tahtalarımızı bize göre ayarlanmış. Ben evde oturmayı asla istemedim. İstanbul’a beyaz baston eğitimine gittim. Eğitimden sonra kendi işimi kendim yapmaya başladım. Görme engelliler için tasarlanan beyaz baston, ucunda tekerlek olması sayesinde kullanımı diğer bastonlara göre daha kolaydır. Tekerlekli, fosforlu renk bantları ve değişik boyutlarda katlanabilir olması gibi özellikleriyle tercih sebebidir. Engelsiz Yaşam Merkezi sosyal belediyeciliğin en güzel örneği. Çok mutluyuz burada. Bizler de etkinlikler istiyoruz-  gezmek istiyoruz ve biraz daha insanlarımızdan anlayış bekliyoruz. Farkında olalım, bilinçlenelim. Yaşamı ve mutluluğu paylaşalım. Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’na, Belediye Başkan Yardımcımız Nazif Bilginoğlu’na, Türkiye Satranç Federasyonu Elazığ İl Temsilcisi Metehan Deniz’e, tüm hakemlerimize ve emeği geçen herkese hem bu organizasyon hem de bizleri düşünerek her türlü ihtiyacımıza göre düzen ve tertip sağladıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Elazığ'da Efsane Olmak İçin Engel Tanımayanlar

“ETKİNLİKLERİN SÜREKLİ OLMASINI İSTİYORUZ”

Hasan Turkan yaptığı açıklamada: “18 yaşındayım İlahiyat Fakültesinde okuyorum.% 5 görüyorum. Belki ileride görebilirim. Göz sinirlerimde zayıflama varmış. Okumayı çok seviyorum. İnşallah okulumu bitirip çalışabilirim. Biz elimizden geldiği kadar sosyalleşmeye çalışıyoruz. Her türlü etkinliğe katılmaya çalışıyoruz. Buradan bize bu fırsatı sunan Elazığ Belediye Başkanı Sayın Şahin Şerifoğulları’na ve Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu’na sonsuz teşekkürler ediyor, turnuvaların sürekli olmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Elazığ'da Efsane Olmak İçin Engel Tanımayanlar