Elazığ'da 5 Ayda 70 Milyon Kredi Dağıtıldı!

Elazığ'da 5 ay gibi kısa sürede 70 milyon TL'ye yakın esnaflara kredi vermenin gurunu yaşadıklarını ifade eden Elazığ Ak Hazar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Özer Macit ' Kredi için şartları tutan bütün esnaflarımız gelebilir. Parasal hiçbir sorunumuz yok' dedi.

Elazığ'da 5 Ayda 70 Milyon Kredi Dağıtıldı!

Elazığ Ak Hazar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Özer Macit, kooperatiflerinin kurulma aşaması ve esnaflara verilen krediler hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  Macit “15 Şubat 2023 tarihinde genel kurulumuzu yaptık. 23 Mart 2023 tarihinden itibaren ise kanundaki prosedürleri yerine getirip kredi dağıtmaya başladık. 31 Ağustos’a kadar olan zaman içerisnde yaklaşık 70 milyon kredi esnaflarımıza verdik. Kredi vermeye devam etmekteyiz” diye konuştu

5 YILDA YAPILMAYANI 5 AYDA YAPTIK

 Yeni kurulan bir kooperatif oldukarını hatırlatan  Başkan Macit “5 ay gibi kısa bir sürede bu kadar kredi dağıtmak başarının ötesinde bir çalışma olarak adlandırabilir. Bu miktarda bir krediyi 4-5 yıl içerisinde dağıtamayan Türkiye genelinde kooperatiflerimiz var. Depremden   nedeniyle Elazığ’ın etkilenen şehirler arasında yer alması bu kredileri mümkün mertebe esnafımıza kazandırdık. Kazandırmaya da devam ediyoruz.  Daha önce faiz oranlarımız %7.5’tu. 4 hazirandan itibaren  Maliyet Bakanımız Mehmet Şimşek’in talimatıyla %12.5’a  yükseltildi.  Bu oran yıllık bazda faiz oranıdır. Özel bankalarda ise bu oran şuan da yılda %50-60 bandındadır”diye kaydetti.

Elazığ'da 5 Ayda 70 Milyon Kredi Dağıtıldı!

ESNAFIN BANKASI BİZİZ

Elazığ’daki esnaflara çağrıda bulunan Macit “ Esnafların bankası olarak gözüken kredi kefalet kooperatiflerini tercih edin. Ben her ortamda bu ifadeyi kullanıyorum çünkü esnafın bankası biziz.  Şartları tutan her esnafımız bizden kredi tutabiliyor.  Oda kayıt belgesi, sicil kayıt belgesi, kimlik fotokopisi ve vergi levhası getirdiklerinde eğer esnaflarımzın bankalarda her hangi bir olumsuz sicil kaydı yoksa bu esnafa biz yardımcı oluyoruz” dedi.

PARASAL SIKINTIMIZ YOK

Parasal bir sıkıntı çekmediklerini kaydeden başkan Macit “ Diğer kefalet kooperatiflerinde deprem nedeniyle 6 ay kredi ödemeleri ertelendi. Bizi etkilemedi. Neden diye sorarsanız biz 6 Şubat tarihinden sonra kurulduğumuz için bizden kredi alan esnaflarımız 3 ay sonra kredilerini yatırmaya başladılar. Bu da bize plasman olarak geri döndüğü için biz bu meblağı tekrar esnaflarımıza dağıtabiliyoruz. Parasal olarak sıkıntımız yok. Ak Hazar Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak üst kredi limitimiz 300 bin TL’dir. 30 Haziran 20023 tariihi itibariyle  esnaflara NACE (Firmaların faaliyet gösterdiği iş kolları) ayrımına göre kredi limiti belirlenmiştir.  Bu kredi limitlerine örnek verecek olursak kuyumcu esnafına 100 bin, erkek kuaförü, çay evleri, kahvehaneler, taksiciler  200 bin, bayan kuaförüne 250 bin gibi üst kredi limiti belirlenmiştir.  Şartları tutan tüm esnaflarımız gerek ipotek göstererek gerekse 2 adet memur kefil göstererek kredi kullanabilirler.

Bizleri En Başarılı Esnaf Kooperatifi Olarak Layık Görenlere Müteşekkiriz

Türkiye Esnaf Haber Dergisi tarafından yılın en başarılı kooperatif olarak seçildiklerini hatırlatan  Macit “Türkiye esnaf oscarları anketinde verdikleri oylarla 47 kooperatif arasından en başarılı en genç ve en dinamik kooperatif Başkanı olarak seçilme mutluluğu bana ve şehrimize yaşatan bütün esnaflarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.