Elazığ 3 Temmuz'da Güne Zamla Uyanacak! Biri 10 Lira Artarken Diğeri 115 Lira Artacak

Geçtiğimiz haftaya elektrik ve akaryakıta yapılan zamlar damga vurmuştu.

Elazığ 3 Temmuz'da Güne Zamla Uyanacak! Biri 10 Lira Artarken Diğeri 115 Lira Artacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 Elektriğe gelen yüzde 38 zam vatandaşın belini bir kez daha bükecekken akaryakıt fiyatlarındaki artış hız kesmedi. Türkiye bu hafta açıklanacak enflasyon oranı sonrası 3 Temmuz'da içki ve sigara zammıyla güne uyanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) çarşamba günü 6 aylık enflasyon oranını açıklayacak. Enflasyonun açıklanmasının ardından akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yaklaşık yüzde 20 oranında otomatik zam yapılacak.

1 LİTRE RAKININ VERGİSİ 115 LİRA BİRDEN ARTACAK

Alkol ve sigara tüketicilerini yeni bir zam dalgası bekliyor. Temmuz ayında, yüksek alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranında yüzde 20 artış yapılacak. Bu artış sonucunda 1 litrelik rakının fiyatı 115 lira civarında bir zamla 1.075 liradan 1.190 liraya yükselecek. Tüm maliyetleri göz önüne alındığında, 1 litre rakıdaki vergi yükü 657 liradan 772 liraya fırlayacak. Bu zam sadece rakı ile sınırlı kalmayacak, viski, cin gibi diğer yüksek alkollü içkileri de kapsayacak.

SİGARA DA ZAMLANIYOR

Sigara fiyatlarında da yüzde 20'lik bir artış bekleniyor. Bu artış hem maktu hem de asgari maktu ÖTV tutarlarına yansıyacak. Vergi eşiğinin 50 liradan 60 liraya yükselmesiyle birlikte, en ucuz sigaraların fiyatı 56 liradan 66 liraya çıkacak.