Deprem Uzmanından, 12 İl İçin Kritik Deprem Uyarısı

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptığı son açıklamada, İzmir başta olmak üzere deprem riski taşıyan 12 şehri işaret etti. Profesör, bazı şehirlerin İstanbul'dan daha yüksek deprem riskine sahip olduğunu belirtti.

Deprem Uzmanından, 12 İl İçin Kritik Deprem Uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Prof. Dr. Sözbilir'in ifadelerine göre, İzmir'de yaşanması muhtemel bir depremin, İstanbul'daki olası bir depremden daha yıkıcı olabileceğini vurguladı. Geçmişte 1688 yılında büyük bir yıkıma yol açan depremin izlerini hatırlatan Sözbilir, İzmir'deki 17 aktif fay hattının yanı sıra, komşu iller ve Ege Denizi altında bulunan diğer fayların da bu tehlikeyi artırdığını söyledi.

Araştırmacı, İzmir'de yapılan çalışmaların, bazı fay hatları üzerinde ciddi sismik enerji birikimi olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Prof. Sözbilir, erken uyarı sistemleri ve çeşitli deprem senaryoları üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade etti.

İzmir ve İstanbul dışında, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Afyonkarahisar, Muğla, Çanakkale, Adana, Bingöl ve Hatay illerinin de yüksek deprem riski taşıdığı belirtildi.