Davutoğlu Pişmanmış!

Davutoğlu, AK Parti kongresindeki veda konuşmasında kullandığı ifadelerin her yerde karşısına çıktığını ifade ederek 'Keşke o cümleleri kullanmasaydım' dedi.

Davutoğlu Pişmanmış!

Davutoğlu Ak Parti kongresindeki veda konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

 "Bugün burada gerçekleştirdiğimiz kongrenin de bir vefa kongresi olmasını diliyorum. AK sevdalılar için bu bir veda değil, vefa kongresi olmalıdır. Biz makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz ama ahdimize, ilkelerimize asla veda etmeyiz, asla dönmeyiz, asla bırakmayız. Biliriz ki bu fani dünyaya veda edeceğiz, geriye milletimize verdiğimiz sözler kalacak. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Rabbim bu harekete, 14 yıl boyunca ülkeme hizmet etmeyi nasip etti. Rabbime şükürler olsun. Allah aziz milletimizi daima payidar eylesin. Sayın Cumhurbaşkanımızdan devraldığım bu onurlu görevi devredeceğim. Bizim aramızdaki bağ iki cihan bağıdır. Birbirimizin hukukunu korumak her şeyden daha önemlidir. Bundan sonra içinizde, aranızda hizmet etmeye devam edeceğim. Şahitliğinizi alarak ayrılmak istiyorum. AK Parti'nin birliğini, beraberliğini, davasını korumak için her şeyi yaptığımıza şahitlik eder misiniz? Gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Türkiye'nin birliğini, beraberliğin, milletimizin huzur ve refahını korumak üzere gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Yönlerini Türkiye dönmüş, ellerini semaya açıp medet bekleyen bütün mazlum milletlerin hukukunu koruduğumuza, gönül coğrafyamızın dertleriyle dertlendiğimize, onlarla gözyaşı döktüğümüze şahitlik eder misiniz? Sizin bu şahitliğinizi  ölene kadar kalbimde taşıyacağım."

Bu cümleleri kuran birinden, bir yıl sonra başka cümleler sadır olması, özellikle övgüler dizdiği Ak Parti ve Erdoğan hakkında en keskin eleştiriler yapması elbette beklenemezdi. Anadolu insanı da Davutoğlu’ndaki bu ani değişimi çok hazmedemediği ve anlamlandırmakta güçlük çektiği için olacak ki gittiği her yerde Davutoğlu’nun yüzüne vurdu bu ifadeleri.

Başbakanlığa veda ederken yaptığı o konuşmaya değinen Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, "Kol kırılır yen içinde kalır dediğimiz için bu durumlarla karşı karşıya kaldık. Başbakanlıktan ayrılırken ikide bir önümüze gelen o konuşmayı yapmazdım. Yapmakla hata ettiğimi şimdi kabul ediyorum.”

Hatayı kabul etmek de bir erdemdir ama Davutoğlu’na vatandaş,  başbakanlık dahil hiçbir faninin elinin tersiyle itemeyeceği makamları veren  Erdoğan’a yönelik hakaretlerini affetmiyor. Affetmemekle kalmayıp nankörlük olarak görüyor. “Kendisine en önemli  makamları altın tepside sunan birine   bu yanlışı  yapan, yarınlarda ülkeye ne yapmaz ki diye düşünüyor halkımız. Halkımızın düşüncesi bu, yorum sizin...