Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kamuda Mülakat Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok sayıda kişi tarafından merak edilen 'Kamuda mülakat kalkıyor mu?' sorusuna açıklık getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kamuda Mülakat Açıklaması

Konu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York'taki Türkevi'nde, aralarında TVNET Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu'nun da bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin pek çok konuda değerlendirmede bulunan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "Öğretmen alımında yüzde 50 KPSS-yüzde 50 mülakat uygulayacağız" açıklamasına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yöneltilen "Kamuda mülakatın kaldırılması sizin seçim vaatleriniz arasındaydı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı, öğretmen alımında yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat uygulayacağız” şeklindeki açıklaması atama bekleyen öğretmen adaylarının tepkisine yol açtı. KPSS’ye ilaveten her türlü güvenlik soruşturmasına, mesleki yeterlilik ve sağlık araştırmasına evet ama mülakatlarda hakkaniyetli davranılacağına dair endişemiz var” diyorlar. Benzer bir durum Polis Eğitim Merkezlerine öğrenci alımında da yaşanmış. Yeterli KPSS ve mesleki dayanıklılık puanına sahip adaylar 45-50 saniyelik mülakatlarla elenmiş. Onlardan da sitem dolu mesajlar geliyor. Mülakat kaldırılacak sözünün sahibi olarak bu eleştirilere ne diyorsunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz."