CHP'nin Adayı Özcan Mı?

31 mart seçimlerine kısa bir süre kala partiler belediye başkan adaylarını belirleme çalışmaları yürütürken CHP'den sürpriz bir çıkış geldi. CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol, belediye başkan adaylarının Ali Özcan olması konusunda CHP delegelerinin görüşünü almak üzere oylama yaptı ve teklif ittifakla kabul edildi

CHP'nin Adayı Özcan Mı?

31 Mart yerel seçimlerine aylar kala siyasi  partilerdeki hareketlilik sürüyor.

Elazığ Belediyesi seçimleri için partilerin aday belirleme süreçleri devam ederken CHP’den beklenmeyen bir çıkış geldi.

 EROL: “ADAYIMIZ ALİ ÖZCAN”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, partisinin il kongresinde önemli açıklamalarda bulundu.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  gerçekleştirilen kongrede CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan’ın yerel seçimlerde Elazığ Belediye Başkanlığı için aday olması için oylama yaptı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yapılan oylamada delegelerin tamamının oyunu alarak teveccüh gösterilen Ali Özcan’a CHP’nin Elazığ Belediye başkan adayı olması adına teklifte bulunacağını ifade etti.

ÖZCAN, TEKLİFİ KABUL EDER Mİ?

CHP Milletvekili Gürsel Erol’un Elazığ Belediye Başkanlığı için adaylık teklifinin götüreceğini duyurduğu Ali Özcan’ın bu teklife nasıl yaklaşacağı, CHP’nin başkan adayı olup olmayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Ali Özcan’ın CHP İstanbul Milletvekilliği, İstanbul İl Başkanlığı gibi görevlerin ardından Elazığ Milletvekili olmak adına harekete geçtiği, Genel Merkez’den Elazığ için ön seçim yapma talebini ilettiği ancak genel merkezin bu teklife sıcak bakmadığı için bağımsız milletvekili adayı olacağını ilan ettiğini Elazığ kamuoyu son seçimlerden biliyor.

Ali Özcan’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından “gün o gün değil” diyerek Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması adına bağımsız adaylıktan vazgeçtiğini açıklamasının ardından partisiyle yakın çalışma içerisine girdiği biliniyor.

CHP’YE NE GETİRİR?

Ali Özcan’ın Belediye başkan adaylığını kabul etmesi halinde millet ittifakına mensup diğer siyasi partilerin de desteğinin alınmasının şart koşacağı biliniyor. Oysa İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, her ilde kendi adaylarını çıkartacaklarını açıklamış ve ittifak yapmayacaklarını ilan etmişti.

İttifak üyesi Saadet, Gelecek ve Deva Partisi tabanlarının da Ali Özcan ismine destek verip vermeyecekleri bilinmiyor. Bu partilerin de kendi adaylarıyla seçimlere girme ihtimali oldukça yüksek.

ÖZCAN TEKLİFİ KABUL EDERSE NASIL BİR TABLO OLUŞUR?

Ali Özcan’ın CHP’nin Elazığ Belediye Başkan adaylığını kabul etmesi halinde bol tartışmalı ve heyecanlı bir seçim kampanya sürecinin yaşanacağına dikkat çeken siyasi gözlemciler, bu tartışmaların Ak Parti’yi daha güçlü kılacağını, tarafsız seçmenleri bu partiye yöneltebileceği ifade ediliyor.

KABUL ETMEME İHTİMALİ DAHA YÜKSEK

CHP Milletvekili Gürsel Erol’un delegelerin desteği ve onayıyla Elazığ Belediye Başkanlığı teklifini götüreceği Ali Özcan’ın bu teklife sıcak bakmayacağını dile getiren siyasi gözlemciler, Özcan’ın yaşı itibarıyla Belediye başkanlığı gibi zor bir görevi yapmakta zorlanacağı görüşünde birleşiyorlar.

Bununla birlikte, bugüne dek girdiği seçimlerin çoğunluğunu kazanan, 2012 yılında ise kıl payı CHP Elazığ milletvekilliğini kaçıran ve sürekli zirvede olan Özcan’ın, kaybedeceği bir seçimde aday olmayı düşünmeyeceğini  ifade eden siyasi gözlemciler, teklifi reddedeceği görüşünde birleşiyorlar.