CHP Dışında Millet İttifakı Partileri Bitiyor

31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti'nin kuruluşundan bu yana ilk kez seçimlerden ikinci parti olarak çıkması,  siyaset arenasında taşları yerinden oynattı. Alınan bu sonucun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partide köklü bir değişim yapması beklenirken 26 ili kapsayan seçim anketinden dikkat çeken sonuçlar çıktı.

CHP Dışında Millet İttifakı Partileri Bitiyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ASAL Araştırma tarafından 24-28 Mayıs tarihleri arasında yapılan seçim anketinde CHP yüzde 31.5 ile birinci parti olurken, AK Parti yüzde 30.6 ile ikinci sırada kaldı.  MHP'nin yüzde 10.1'lik kesimin desteğini aldığı ankette DEM Parti 9.6, Yeniden Refah ise 5.7'lik kesimden destek aldı.

İşte anketten çıkan sonuç;

CHP: %31.5

AK Parti: %30.6

MHP: %10.1

DEM Parti: %9.6

Yeniden Refah: %5.7

İYİ Parti: %3.9

Zafer Partisi: %3.2

Türkiye İşçi Partisi: %1.6

Diğer: %3.8

Ankette öne çıkan en ilginç sonuç, MHP’nin ve YRP’nin oylarını yükseltmeye devam etmelerine karşılık İyi Parti’nin erimeye devam etmesi. Ankette;  Saadet, Deva, Gelecek, Demokrat  gibi partilerin “diğerleri” kısmına düşmesi de gösteriyor ki  CHP dışında Millet İttifakı  partileri tamamen tükenmiş.

Yine Ak Partiye alternatif olarak Ak Partililer tarafından kurulan parti ve liderlerin ismi bile okunmuyor.  Saadet partisin de kongre sonrası yeni genel başkanla belki bir çıkış yakalayacak ama görünen o ki Saadet de oylarını YRP’ye kaptırmış gibi gözüküyor.

Ankette CHP’nin bir puan farkla da olsa birinci parti, Ak Parti’nin ise ikinci parti konumunu koruması, vatandaşın CHP’ye açtığı kredinin devam ettiğini gösteriyor. Ancak CHP’ye verilen bu kredinin CHP’nin sorunları çözeceğine olan inançla mı yoksa Ak Parti’ye tepki olarak mı verildiğine dair bir araştırma hala yapılmadı.

Anketçiler, bir de CHP’ye farklı partilerden giden tepki oylarını ölçseler çok iyi olacak. Zira yüzde 50’lerden yüzde 30’lara inen bu oyların ve seçmenlerin nereye gittiğini herkes merak ediyor.